OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 08:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Potíže s Alterou
PříspěvekNapsal: 01.12.2015, 11:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Narazil jsem na prazvláštní jev s CPLDčky MAX3000A od Altery, která používám:

Při programování CPLDčka přes JTAG je možno zapnout tzv. "security bit", který způsobí, že obsah CPLDčka nejde vyčíst. To jsem používal celkem dlouho, ale v posledních týdnech jsem narazil na to, že takto naprogramované CPLD po zápisu obsahu neprojde verifikací, a také nefunguje.
Pokud použití security bitu nezapnu, verifikace projde a CPLD většinou funguje - říkám většinou, protože na těchto CPLD vyvíjím nové konstrukce, a když poprvé osadím novou konstrukci a ona nefunguje, nemusí to být tím, jak je do CPLDčka vypálen obsah. 8-)

Zajímavé ale je, že když jsem ze šuplíku vytáhl dávno osazenou desku, se kterou jsem tento problém nikdy neměl, a zkusil její CPLDčko naprogramovat znovu, problém se objevil úplně stejně! Naštěstí pomohl výmaz a naprogramování bez security bitu, ale předtím jsem ho tam měl nastaven!

Používám pořád stejnou verzi vývojového prostředí (Quartus II), mimo jiné i proto, že novější verze už MAX3000A nepodporují - ale je to jediné a poslední CPLD od Altery, které je 5V tolerantní, a tedy vhodné pro oldcompy.

Zkusil jsem tedy vyměnit - postupně - prakticky všechno: USB kabel k programátoru, JTAG kabel od programátoru, pak i programátor sám (měl jsem rezervní), zastrčit USB kabel do jiného konektoru, a abych vyloučil možnost nabořeného OS či SW, tak protože si právě instaluju nový počítač, zkusil jsem včera - jako bonbónek - nainstalovat na novém stroji s čerstvou instalací Windows stejnou verzi Quartusu, a připojit všechny ty nové věci (kabely, programátor, atd.). A co byste řekli - zmíněná chyba se projevuje dál, i při použití staršího CPLD ze šuplíku, se kterým tyto problémy nebyly!

Nechci být paranoidní, ale už mě i napadlo, jestli to není nějaký projev "řízeného zastarávání" způsobený firmou Altera, aby donutila zákazníky přejít na modernější čipy. PC je připojeno do internetu, takže teoreticky se software může dozvědět, že má začít s "přesvědčováním"...

Napadá vás nějaký tip, čím by to mohlo být, nebo co bych měl ještě zkusit? Nemáte podobnou zkušenost? Nebo, nezaznamenali jste zprávu, že by se takové problémy objevily i dalším lidem?


Předem díky za každou informaci.

Jiiira

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz