OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Reklama!

Právě je 24 kvě 2019, 20:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Merkurový plotr Alfi
PříspěvekNapsal: 21 dub 2019, 20:49 
Pan Generální

Has thanked: 88 times
Been thanked: 352 times
Doda píše:
Zustane to alepon trochu Alfi?

Vždyť to říká výše: "Chtěl bych to zachovat s max. účastí Merkuru, protože to k tomu patří, ale zároveň funkční, přesnější a nerozpadací, což prostě s originál konstrukcí nejde."

www.zxsparrow.com

PříspěvekNapsal: 22 dub 2019, 00:22 
Profík

Has thanked: 123 times
Been thanked: 236 times
Zůstane a nejenom tak, jak cituje Jiiira.

Alfi se od ostatních plotrů maličko liší pohonem, nejsou v něm žádná ozubená kola, tak to hodlám zachovat. Symetričnost posuvu pera vůči posuvu papíru je dána průměrem hřídelky 3.8mm, záleží na tom, aby hřídelka posouvající papír byla stejná, jako ta, na kterou se navíjí vlasec.

Ale co mi na originál konstrukci vadí je třeba to, že se na plotru nedá vlasec opravdu napnout a tím eliminovat vůli. Důvodů je víc, držák pera je vachrlatý atd...

Bez pořádného napnutí a mechanické tuhosti nemá smysl používat motory s jemnějšími kroky, ani řešit další mechanické nepřesnosti. Ovšem podaří-li se zvýšit tuhost, řádně napnout vlasec atd... pak by se mělo dát dosáhnout kroku 3.8*3.1415927/200 = 0,0597mm a to už je docela přijatelné.

PříspěvekNapsal: 23 dub 2019, 20:19 
Kecka

Has thanked: 0 time
Been thanked: 8 times
zxcygnus píše:
pak by se mělo dát dosáhnout kroku 3.8*3.1415927/200 = 0,0597mm

nestratil sa tam priemer lanka?

M1

PříspěvekNapsal: 23 dub 2019, 22:01 
Profík

Martin1 píše:
nestratil sa tam priemer lanka?
Pravda, ztratil, resp. zanedbal jsem ho.

Jestli si správně pamatuju, tak vlasec měl cca 0.3mm, takže když o to zmenším průměr hřídelky navijáku - přičte se 2* 1/2 průměru (resp. možná najdu broušenou 3.5mm, mám hrst vymontovaných z různých zařízení), tak se to vykompenzuje.

Nebo naopak, maličko zvětším průměr posuvu papíru, abych se lépe přiblížil 1/16mm, to je pěkně kulaté číslo.

To se dá doladit experimentálně až budu moct pokreslit celou A4... na 200mm se všechny chyby pěkně vynásobí a ty náhodné zprůměrují a teprve pak se ukáže na čem skutečně záleží.

PříspěvekNapsal: 26 dub 2019, 00:04 
Profík

Přibyly kladky směrem k navijáku...

Z 6mm mosazné trubky (vnitřní průměr 4mm) dva kousky osoustružené na 10mm, z jedné strany ploška pilníkem, připájet na merkurový díl a dovnitř vložit merkurovou tyčku s osoustruženými konci na 3mm a M3 závitem. Na závit matičky, kterými se utáhnou kladky s ložiskem. Stahovací pásek pouze brání posouvání tyčky do stran. Sedí to přesně tam, kde je potřeba, ve správné výšce pro kladky na protější straně i pro vozík pera.

Ale jak tak na to koukám, bude potřeba díly přelakovat, takhle otlučený plotr nechci. Naštěstí kolega koupil loni na podzim kompresor s airbrush pistolkou :-)

Citace:
Všechno jde podle plánu, všechno jde podle plánu
Všechno jde podle plánu až do určitýho bodu.
...
A tichý vítězství ještě nic neznamená
Je lepší padnout s rachotem než vyhrát bez povyku.

Přílohy:
DSC02931 zmenseno oriznuto.JPG
DSC02931 zmenseno oriznuto.JPG [ 263.61 KiB | Zobrazeno 573 krát ]
DSC02949 zmenseno oriznuto.JPG
DSC02949 zmenseno oriznuto.JPG [ 316.36 KiB | Zobrazeno 573 krát ]

PříspěvekNapsal: 27 dub 2019, 23:37 
Profík

Je to jasné, soboty jsou k tomu, abych stihl práci, kterou nestihnu v pracovní dny.

A překvapivě jsem stihl i něco na plotr. Našel jsem hrst mosazných zbytků ze staré sovětské stavebnice a čudly od skříňových poliček. K tomu 3mm broušené tyčky, nejspíš z CDROM, nebo něčeho takového, teď tam jsou dvě, ale jedna je 90mm, rozříznutá napůl bude stačit pro obě osy.

Okrouhal jsem to, udělal závity a vznikly z toho ty osičky na kterých jsou volně kladky směřující vlasec k ose navijáku.

Stále ještě bez navijáku jsem napnul vlasec, teda pořádně napnul a plotr hraje jak kytara :-) Ještě to bude chtít dořešit pár detailů, ale zdá se, že sebemenší pootočení kterékoli kladky perfektně přenáší pohyb na vozík pera.

Celé je to sesazené jen provizorně, ale vypadá to nadějně. Z vymontovaného šrotu jsem vydoloval i moc pěkný elektromagnet s feritovým jádrem, které je stavěné přesně na to lehké vtažení dovnitř o pár mm, přesně tak, jak bude potřeba na sklápění pera. Magnet je určený na 24V, ale na když k němu připojím 14V zdroj, tak natáhne o několik mm i nezanedbatelně silnou pružinu, má rezervu a nebude se přehřívat.

Přílohy:
DSC02961 zmenseno oriznuto.JPG
DSC02961 zmenseno oriznuto.JPG [ 182.27 KiB | Zobrazeno 545 krát ]
DSC02981 zmenseno oriznuto.JPG
DSC02981 zmenseno oriznuto.JPG [ 191.33 KiB | Zobrazeno 545 krát ]
DSC02992 oriznuto.JPG
DSC02992 oriznuto.JPG [ 300.1 KiB | Zobrazeno 545 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019, 07:14 
Kecka

zxcygnus píše:
Okrouhal jsem to, udělal závity a vznikly z toho ty osičky na kterých jsou volně kladky směřující vlasec k ose navijáku.

Prečo neotočiť motor tak, aby bola hriadeľ zvyslá? Nebude to už také vzhľadé, ako keď sú dva motory vedľa seba, ale vedenie lanka to zjendoduší...

M1

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019, 12:21 
Profík

Martin1 píše:
Prečo neotočiť motor tak, aby bola hriadeľ zvyslá? Nebude to už také vzhľadé, ako keď sú dva motory vedľa seba, ale vedenie lanka to zjendoduší...

M1
Nejen kvůli vzhledu.

Ale taky kvůli kompaktnosti. Kdybych otočil motor hřídelí svisle, měl bych větší problém tu navíjecí hřídel upevnit. Motor má hřídel 5mm, navíjecí hřídel bude mít pravděpodobně 3.5mm, mezi nimi musí být redukce.

Tu 3.5mm na pravé straně asi usadím do kuličkového ložiska. Vlevo u motoru není dost místa a budu spoléhat na ložiska v motoru, čímž pádem mi odpadne nutnost kompenzace nesouososti.

Celá tahle konstrukce by spolu s rozměry motoru byla vyšší než by se mi líbilo. Merkurová deska má 52x100mm i s těmi zahnutými okraji. Samotný motor má okolo 40mm od příruby k zadní straně + délka hřídele a proto by nutně musel čouhat dolů pod rovinu rámu (desky). Plus komplikovanější montáž plechu s otvorem na NEMA17 přírubu... nezdá se to, ale současné řešení je i s těmi kladkami navíc vlastně jednodušší.

Smysl by to mělo pouze v případě, že by přímo na motoru byla hřídel 3.5mm s dírkou uprostřed. To není standard a hřídelky jsou tvrdé, těžko obrobitelné, brusku nakulato nemám.

SMR 300-100 jsem zavrhl předem. Jednak mám jen jeden, byť na sobě má merkurovou hřídelku a druhak jsou slabé a mají jen 80 kroků na otáčku. Zatímco NEMA 17 s 1.8° kroky mám několik na výběr.

Sorry za trochu rozmáznutý JPG, ale PNG mi fórum škáluje divně. A kladky na náčrtku jsou záměrně umístěné dál vpravo od motoru, v podstatě jen pro představu o poměrech rozměrů, výšce...

Přílohy:
Poznámka: Detail originální konstrukce
DSC01712 oriznuto zmenseno.JPG
DSC01712 oriznuto zmenseno.JPG [ 314.91 KiB | Zobrazeno 497 krát ]
2019-04-28_plotr_alfi_uvaha_motor_s_osou_svisle.jpg
2019-04-28_plotr_alfi_uvaha_motor_s_osou_svisle.jpg [ 111.26 KiB | Zobrazeno 497 krát ]

PříspěvekNapsal: 28 dub 2019, 21:26 
Kecka

zxcygnus píše:
Samotný motor má okolo 40mm od příruby k zadní straně + délka hřídele

Možno ešte verzia 22mm, len je slabší, hoci na tento účel by mal postačovať.

M1

PříspěvekNapsal: 01 kvě 2019, 23:33 
Profík

Přibyla hřídelová spojka mezi motor a hřídel posuvu papíru, záměrně dlouhá, abych neměl potíže s různě dlouhými hřídelemi motorů. Vyrobil jsem čepy na kterých bude viset podpěra papíru na vstupu.

Zajímavé bude, jak zdrsnit povrch hřídelky pro posuv papíru aniž bych změnil její průměr... mám pár nápadů, ale nevím, co půjde realizovat a co se osvědčí.

Mezitím řeším software, testuji na Minigrafu. Už to něco dělá, byť poněkud kostrbatě... je toho spousta k ladění.

Přílohy:
DSC03036 zmenseno oriznuto.JPG
DSC03036 zmenseno oriznuto.JPG [ 336.94 KiB | Zobrazeno 427 krát ]

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2019, 14:35 
Profík

Další progress... vyrobil jsem sklápění pera z velmi nepěkně rezivého dílu (zkrácen z 25 dírek na 23, srovnán, odlakován, obroušen, vyleštěn, což se mimochodem blbě fotí), zespodu jsem připájel 4 ocelové zarážky a přitom zjistil, že cca 3/4 ostatních v zásobách jsou hliníkové a namontoval na hřídel s páčkou k magnetu. Spojení s jádrem magnetu ještě nemám vymyšleno, páčku budu přizpůsobovat až podle toho.

Hřídel navijáku byla výzva, začal jsem s merkurovou hřídelkou cca 3.8mm a postupně ji okrouhal lehounce pod 3.61 na délce 37mm. což není vůbec snadný úkol bez posuvné lunety ve 3 čelisťovém sklíčidle, ve kterém nelze výrobek řádně vycentrovat a hřídelka samotná se tlakem nože prohýbá (nepatrně, ale z principu vždy).

Pomohl jsem si otočným hrotem v koníku a nějak se mi to podařilo dobrousit a vyleštit na téměř přesných 3.60 (mikrometrem cca +- 0.002), ale povrch není tak hezký, jak bych chtěl... dá se očekávat, že na jednu otáčku samotná nepřesnost hřídelky navijáku způsobí chybu až k 0.01mm, což by mohlo být zanedbatelné vůči nepřesnosti vlasce. Uvidíme, kdyžtak to zkusím jinak a trochu lépe.

Zároveň jsem ohrouhal a následně doleštil menší konec na 2.99mm aby šel natěsno do standardních ložisek 623 2R (623 ZZ a pod).

Pořád zbývá vyrobit držák na ložisko (naviják i posuv papíru na vzdáleném konci) a vymyslet napojení navijáku na motor.

Ale Merkur je stavebnice pro děti, ne?

Přílohy:
DSC03056 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG
DSC03056 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG [ 200.53 KiB | Zobrazeno 354 krát ]
DSC03064 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03064 oriznuto zmenseno.JPG [ 321.4 KiB | Zobrazeno 354 krát ]
DSC03076 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG
DSC03076 oriznuto zmenseno s nacrtkem.JPG [ 199.12 KiB | Zobrazeno 354 krát ]

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2019, 15:46 
Pan Generální

Has thanked: 12 times
Been thanked: 133 times
Když jsi tak šikovnej, tak bych do toho ani ten Merkur necpal :)
http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-Mondrian-1.aspx

PříspěvekNapsal: 05 kvě 2019, 17:39 
Profík

danhard píše:
Když jsi tak šikovnej, tak bych do toho ani ten Merkur necpal :)
http://blog.3b2.sk/igi/post/Plotter-Mondrian-1.aspx
Taky zajímavá konstrukce, chápu, že nikdy není tak málo času, abych nemohl začít a nedokončit něco dalšího, ale i tak, možná příště? :-)

Krom toho, Alfi se mi líbí a Merkur k němu nedílně patří i když i originál konstrukce obsahuje spoustu dílů, které ve standarních stavebnicích nejsou. Např. ty pásky 23 a 21 dírek, hřídelky s otvory (jsou jen ... 15, 25), L profily 7 dírek (originál jsou jen 10 a víc), přítlačné válečky na papír... o "elektronice" ani nemluvě.

PříspěvekNapsal: 10 kvě 2019, 12:12 
Profík

Náhradní díly dorazily. Jen je trochu zklamání, že ty NEMA 17 držáky jsou šedé. S tím ještě bude třeba něco udělat.

Přílohy:
2019-05-10_merkur_na_alfigraf.jpg
2019-05-10_merkur_na_alfigraf.jpg [ 264.01 KiB | Zobrazeno 229 krát ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]