OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 16:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 07.01.2015, 00:54 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2280
Bydliště: Brno
Has thanked: 843 times
Been thanked: 302 times
25.12.2014 jsem na AP zveřejnil info o tom, že jsem začal opět dělat na ATEconvertu. Tak trochu ze strachu na reakci, když za něco co ještě ani není uděláno a třeba ani nikdy nedodělám budu chtít pár korun (když to dodělám) a ještě k tomu to bude v programovacím jazyce špatným pro Amigu, pomalé, paměťově náročné atd. jsem to nejdříve dal jen na AP a čekal na reakce. Byla jedna spíše pozitivní.

Je více důvodů, proč dělám co dělám a něco jsem napsal i v 1. příspěvku. Sám nevím, jestli to dokončím s původní myšlenkou přímého převodu, protože to bude chtít editovat když dobře počítám celkově 46592 písmen. 7 znakových sad + 7 těch samých ale v UTF-8, když budu chtít převést z jedného typu kódování na jiný, budu potřebovat 13 (z jedného převádím) x 128 = 1664 a to samé i na druhý směr = 3328 * 14 kódovani = 46592 znaků a to polovina tedy 23296 znaků je pro UTF-8 a u toho je 1 znak tvořen z více znaků :). Původní verze ATEconvertu pracovala se 14 tabulkami, teď by jsem jich potřeboval 364, v lepším případě "jen" 182. Asi by opravdu stálo za to udělat nějaký program, který by mi ty písmena do těch tabulek rozhodil. Pokusím se o to.

Dost bylo úvah, zde jsou mé příspěvky:

Tak jo, něco málo ze včeřejška a dnes jsem si našel čas a chuť se pomalu vracet k mému Ateconvert. Ještě nejsem úplně odpočatej od Vánoc a můj poloviční stav mysli je ideální na vymýšlení jednoduchší logiky. Uplný počátek je vidět na videu.

Čeho chci dosáhnout oproti původcní nedokončené verzi?
Přes 3 násobně rychleší převod. Každý stav převodu bude mít svojí tabulku Tedy tabulek bude opravdu hodně oproti původní verzi. Podle vstupého kódování a zvoleného výstupného kódování se pouze převede hodnota písmene na číslo a s hodnotou čísla se pude hned na tabulku. Teď si možná někdo řekne, že to je přeci normální převod, ale neni tomu tak! Původní verze pracovala s mnohem mín tabulkami jako verze co teď plánuji, měl jsem to namyšlené dobře, ale takový převod je rychlý tak u PC, nebo třeba kdyby se jednalo o program na Amize napsaný v jazyku C. V budoucnu možná Ateconvert napíšu v C a tím pošlu rychlost převodu z původní verze Ateconvert, pokud by byla napsaná v C k šípku.

Zatím se bude jednat kvůli jednoduchosti o čistý převodník, nebude to umět formátovat text, tak jak to bylo zamýšleno v původní verzi.

Cílem převodníku je možnost si na Amize převést kódování UTF-8 v rámci nejznamějších českých kódování. Samozřejmě budou podporované i klasické české kódování.

Hodně jsem o Ateconvert přemýšlel. Původně jsem si chtěl udělat verzi v Pythonu jen pro sebe, aby jsem pak časem se pokusil to napsat v C a verzi v C pak nabídnout jako zpoplatněnou, ale ta Pythoní verze by se i tak časem provalila a nechtěl by jsem se dostat do situace, kdyby jsem říkal né, to je mé pracovní, pokud by si ten program chtěl někdo zkusit. Verzi v Pythonu budu postupně dělat pár měsíců, natož verzi v C. Druhá věc je že Ateconvert je a bude můj program a v Pythonu si to člověk přečte jako noviny. Je mi jasné, že to nebude světoborný program, ale mám nárok si chránit to své. Pokud si Pythoní verzi Ateconvert nikdo nekoupí, bude dosažen můj původní záměr ji mít jen pro sebe .

Předpokládána pamětová náročnost 4 MB
OS 3.x

Mé podmínky (to jsem ale drzej):
Pythoní verze bude jen pro ČR a SR.
Budu mít přehled o tom, kdo ji bude mít.
Předpokládana cena 29 KČ
Pokud bude verze v C a bude ten, co bude mít verzi v Pythonu chtít tuhle verzi, verzi v Pythonu na svém počítači smaže, verzi v C bude mít výhodněji.

Jednoduchý příklad poměru, jak to asi bude, cena se však může lišit.
Verze v C - 99 KČ, pro majitele Pythoní verze bude ta v C stát 29 KČ, takže ve výsledku dá za verzi v C pak uživatel 58 KČ.

Čísla nejsou konečná, a nemyslím si, že jsou ta co uvádím přemrštěná. Pitomé mé dýško, když jsem v restauraci hodně spokojen je více než 30 KČ.

Programování zdar!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Uv1Cj-CwEtA[/youtube]

Další příspěvek:
Další náhled do postupu prací. Kompletně jsem přepsat autodetekci kódování. Ta by teď měla být rychlejší než v nedokončené původní verzi Ateconvertu (zatím vůbec netestováno, ale pevně v to veřím, je to teď napsáno dle mne podstatně lépe, tak uvidím). Detekce kódování je provedena jen u znakových sad s nedefinovanými znaky. Detekce zatím funguje pouze jen v 1. řádku TXT souboru, ta se ale provede automaticky při každém načtení souboru. V 1. řádku TXT souboru dokážeme uřčit příznak BOM, který v UTF-8 kódování je zbytečný, tedy neplní svoji konkrétní funkci a Microsoft ho ve Windows používá i na rozpoznání toho, že jde o UTF-8 (neplést si to s UTFG ), co je jen dobře. Pak se určí sekvence zalamování řádků a provede se vyloučení možných kódování. V ukázce je vyloučeno kódování ASCII.

Program spuštěn na výkonu A1200.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JzN1Fl-T7jw[/youtube]

A aktuální:
Prvotní nástřel detekce kódování pro celý soubor (výkon A1200):

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=euqdxLfawMM&feature=youtu.be[/youtube]

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 07.01.2015, 16:12 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tedy se rovnou přiznám, že jsem nečetl celý příspěvek :-) Jsem na chatě, akorát jsem zatopil a je mi ještě krapet zima (mám rampouch místo vousů) - čili momentálně jsem zralý na rychlé, stručné informace. Předpokládám ale, že se jedná o info veskrze poztivní. Stovečku za C verzi (která bude nepoměrně méně náročná a určo ji člověk pustí i na základní A500) klíďo dám. Třeba pak v dalších verzích bude umět ATEConvert i převod z DOC/ODS do formátovaného textu na Amize. To by bylo SUPER! Další positivum tedy vidím v tom, že se ATEC vyvíjí stále dál a z toho mám velkou radost! Samotná hra ATE (After The End) bude letos v průběhu jara vydána (s hrůzou jsem zjistil, že první krůčky práce na ní jsou už tři roky staré), tak snad již pro konverzi některých knih/textů využiji nějakou nadupanou verzi ATE Convertu!

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 21:00 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2280
Bydliště: Brno
Has thanked: 843 times
Been thanked: 302 times
- pár změn v detekci - opravy chyb
- trochu změnený vzhled
- opraveny 2 chyby - již snad počítání řádku na řádek přesně

Klasicky výkon A1200.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tSbmg10ZJh0&feature=youtu.be[/youtube]

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 21:57 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A download?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 20.01.2015, 22:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2280
Bydliště: Brno
Has thanked: 843 times
Been thanked: 302 times
K čemu? Ještě to nic nepřevádí ;).

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 23.01.2015, 17:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2280
Bydliště: Brno
Has thanked: 843 times
Been thanked: 302 times
Prosba o radu!

Jde o způsob zobrazení info po nastavení parametrů. Jsou 2 možnosti:
1. Bude zobrazena info o nastavení parametru na panelu.
2. Bude zobrazena info o nastavení parametru na panelu + po nastavení se pozadí textu hodí do šedé barvy. Když to bude logika dovolovat, toto nastavení se bude dát samozžejmě i nadále měnit. Změna barvy pozadí může zpřehlednit nastavení, které jsme již nastavili. Tedy například po nastavení vstupního a výstupního kódóvání by se "Vstupní / výstupní kódóvání" a výpis kódóvání dal do šedýho pozadí.

Vzhled není finální:


Přílohy:
ate12.jpg
ate12.jpg [ 60.04 KiB | Zobrazeno 6896 krát ]

_________________
Amiga - PMD 85
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 23.01.2015, 19:49 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Moc nechápu, v čem chceš poradit. Jestli ve vhodnější volbě, tak samozřejmě beru 2ku. Blbuvzdornost je základem úspěchu. Co když budu nakalenej, až si budu chtít převádět texty :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ATEconvert - druhá verze
PříspěvekNapsal: 06.02.2015, 23:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2280
Bydliště: Brno
Has thanked: 843 times
Been thanked: 302 times
-zmeněný vzhled, spřehlednění (údaje o souborech v tabulce), po vybraní nastavení se tedy pozadí textu do šedé barvy dávat nebude.
-doplněn základ logiky pro dodatečné načítání detekce kódování (využití hlavně u ujištění se, že je soubor v čistém ASCII a možná i jinde)
-zkontroloval jsem logiku pro počítání řádku po úpravě na dodatečné načítání detekce kódování (šlo to moc hladce tak se mi to nezdálo - žádný problém nenalezen, spíše maximální spokojenost)

Detaily budu dodělávat ke konci, se současným stavem kódu jsem spokojen a pudu dál.

Video bez zpomalení emulace! :)

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=xZUEGBlepB8[/youtube]

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz