OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 24.12.2020, 17:14 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
pavero píše:
tomascz píše:
Chyba tedy bude v utilitě D802TAP, že zřejmě počítá sektory ve FAT místo aby se spolehla na informaci z adresáře.


A to je přitom utilita, která byla upravována dalšími třemi lidmi v průběhu času, a přitom stále obsahuje takové nedostatky. :)


uff.. trochu silne slova... "chyba v utilite", "dalsi traja neodhalili nedostatky"...

kto povedal, ze to, co je v direntry je svate?

to ze v msdose na pc to tak je (musi byt, lebo tam proste info o presnej dlzke v clusterchaine nie je) neznamena, ze to tak je aj v mdose... neviem preco to do tej cluster chain odbornici zo skalice dali ale kludne by som sa necudoval, keby ta redundantna info bola prave kvoli detekcii chyb na diskete. to, ze ani samotny mdos nehlasi nejaku integritnu chybu, to je ina vec.

skopiroval som ten subor cez eim na inu (prazdnu) disketu a aj som na nu basicom ulozil 4096 bajtovy blok. oba tieto pokusy vytvorili subor o dlzke 4096, ale ani v jednom pripade v clusterchaine nebolo alokovanych 9 sektorov. neviem ako to mohlo na tejto diskete vzniknut, mozno skratenim suboru prepisanim dlhsieho? ktohovie...

kazdopadne, kto mi z vas, bez pouzitia AI povie ktora info je spravna, ci ta z direntry alebo ta z clusterchainu? ja si viem velmi zivo predstavit program, ktory ma 4k a za kodom ma 1 sektor dat s hodnotami 0xe5.. co ja viem, nejaky formatovaci program alebo co (aj ked, asi by si taky program tie 0xe5 vyrobil programovo, ale aj tak, stale to mozu byt data)... preco by ta info z clusterchainu (kde je ta info o dlzke ulozena tiez presne na bajt) mala byt podradnejsia ako ta z direntry? a tu sa nebavime o tweakoch prasakov, ale o detekcii chyby na diskete.

btw. noze skuste toto:

Kód:
10 CLEAR 32767
20 PRINT PEEK(32768+4096)
30 LOAD *"thomas c3"CODE 32768
40 PRINT PEEK(32768+4096)


ups. vytykame d802tap ze sa riadi clusterchainom a nie direntry informaciou? zeby to robil aj samotny mdos? (skusane vo fuse s mdos 1.0 17-May-91).. kto sa teraz odvazi tvrdit ze je chyba v d802tap?

jedine co by som vytykal d802tap je, ze na tuto inkonzistenciu neupozornil (rovnako ako samotny mdos)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 24.12.2020, 17:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
To podle mě nejsou vůbec silný slova. Nevím jestli jsi jedním z autorů, ale objevili jsme chybu a nenechali si ji jen pro sebe - autoři by měli být rádi.

Používal jsem několik filemanažerů, takže jeden z nich to holt zprasil :-) Tvoje teorie je každopádně správná, nicméně takovýhle obskurnosti se tehdy nepoužívaly (mám desítky origo titulů na disketách).

Každopádně pokud se utilita řídí cluster-chainem, i tak by měla vygenerovat ok TAPku, což se bohužel nestalo, na tuhle logiku netřeba AI... :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 25.12.2020, 12:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ze soukromé diskuze ohledně rekonstrukce původních kazetových verzí ze snapshotů.
pavero píše:
Celé diskety určitě ne, ale bohužel dost z těch nedochovaných CS titulů, je v tomto tvaru. /pozn. snapshoty/

viz tyto kousky ...

- Hry20 10 prasátek (původní Angry Birds od Hellsoftu) -)
- Hry23 Červ II (housenka)
- Hry58 Alien 3 (nezachovaná textovka!)


Minimálně Basic by měl ve snapshotech dřímat v nezměněné podobě. Napadlo mě jak se bez dalších funkcionalit na něj dostat a zajímal by mě i váš názor.

(1) Snapshot je uveden 128 bajty "nějakých" informací z RAMky MDOSu - už jsem z MDOSu vypadnul, ale doufám že jejich ignorování je nepodstatné pro chod rekonstruované kazetové verze. Jejich ignorováním myslím prostě jejich zahození, což znamená smazání 128 bajtů prostřednictvím hexa-editoru.

Obrázek

(2) Snapshot tak nyní začíná prvním bajtem obrazovky. Stačí odseknout nadbytečné bajty a obrazovka velikosti 6912 bajtů je na světě. Bohužel aplikace momentálně neumožňuje zkrátit soubor - bajty "za" adresou 6912 zůstanou v souboru zachované, pouze vyplněné nulami. V TAPce by to ale mělo být možno, což doplním do případného dalšího speciálu (pokud těch úprav kvůli rekonstrukci bude nutno víc).

Obrázek

(3) Systémové proměnné začínají na adrese 23552, info o začátku Basicu je na adrese PROG=23635, nultý bajt našeho souboru nyní začíná na adrese 16384. Tzn., že info o začátku Basicu je v souboru na adrese 7251 (0x1C53).

Obrázek

23755 (0x5CCB). Tzn, že ze stávajícího souboru musím odseknout dalších 23755-16384=7371 bajtů, abych se dostal na začátek Basicu.

Obrázek

(4) Zkusím teď zobrazit Basic.

Obrázek

RESULT!! :like:
Díky náhledu bajtů "za" Basicem jsem schopen rozhodnout, jestli se jedná o proměnné nebo o skrytý assembler. V tomto případě to jsou jasně proměnné. "Error in BASIC file structure!" se zobrazilo protože "konec souboru, který měl přijít, nepřišel" :lol:

Obrázek

(5) Zbývá zjistit délku Basicu bez proměnných. To se mi bohužel už nepodařilo zjistit. Ví někdo kde je v systémových proměnných uložena informace o první volné adrese pro novou řádku programu (označme ji třeba X)? Pak bude stačit X-23755 k určení délky výsledného souboru a Basic bude zrekonstruován. Btw, mohl bych tohle přidat jako další informaci v listingu Basicu, aby se z toho jeden nezbláznil :-)

Z Basicu je pak šance (nikoliv záruka) dohledat informace o blocích, které se přihrávaly. Na jejich dolování by pak mohla sloužit zase jiná strategie.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 25.12.2020, 12:30 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 11:46
Příspěvky: 180
Bydliště: Ústí nad Orlicí
Has thanked: 10 times
Been thanked: 62 times
Prasátka a červíka se mi už podařilo dostat do TAP.

Postupoval jsem jednoduše, v emulátoru FUSE nahrál program z diskety do paměti 48K Spectra, dal jsem BREAK, a uložil program na kazetu. V obou případech je to čistý BASIC bez dalších bloků.

O něco horší oříšek je ten Alien 3 (což je mimochodem špatný název, správě má být ALIENS), který zatím odolává, na ten se tedy můžeš případně zaměřit. :)

_________________
https://zx-spectrum.cz
https://maps.speccy.cz
https://www.zx-spectrum.cz/collection/
https://cs.speccy.cz
https://spectrumcomputing.co.uk/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 09:57 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
...vzhledem ke zmene strategie ULOZ.to jsou veskere odkazy v pérdely, slo by znovu někam uploadovat archivy D40/80? Dekuji.

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 10:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Tohle nevím jestli někdo kdy archivoval.
Ale měl bych mít všechny image (až na pár problematických disket) ještě na svým počítači, tak je nahraju k sobě na web a dám zítra link.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 11:12 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
...uzasny, dekuji.

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 11:19 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
TAU píše:
...vzhledem ke zmene strategie ULOZ.to jsou veskere odkazy v pérdely, slo by znovu někam uploadovat archivy D40/80? Dekuji.

Ja nikdy zadne D80 archivy z ulozto nestahoval. Ale tady je jeden velky https://velesoft.speccy.cz/download.htm .

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 12:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 01.07.2014, 17:05
Příspěvky: 240
Bydliště: Buštěhrad
Has thanked: 19 times
Been thanked: 50 times
Ahoj, já jsem si oboje u sebe zaarchivoval. Tady jsem to případně nahrál k sobě na web

http://kocourovo.eu/tmp/zx/

_________________

Obrázek ZX Spectrum: Didaktik M, ZX 48k, Černá Gama, Frankenstein 48k, Harlequin 128k v ZX+, Did Kompakt, ZX81
Obrázek Amiga: Amiga 4000D CyberStorm MKIII, Amiga 1200 + Blizzard 1230IV, Amiga 1200T Infinitiv, A600, A500
Obrázek Ostatní: Atari ST 1040FM, Shrap MZ-821, Apple lle, Commodore 64, SGI Indigo2, Sun Ultra 5
Obrázek Apple: G3 BW, G4 PCI, G4 QS, G4 MDD, iMac G3, iBook G3, iBook G4, LC II, LC III, LC 475, Performa 630, PM7300, PM7200, PM8500, Quadra 650, PB 160, PB G3


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 14:19 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
Starej_Mraf píše:
TAU píše:
...vzhledem ke zmene strategie ULOZ.to jsou veskere odkazy v pérdely, slo by znovu někam uploadovat archivy D40/80? Dekuji.

Ja nikdy zadne D80 archivy z ulozto nestahoval. Ale tady je jeden velky https://velesoft.speccy.cz/download.htm .


...je to řadný pelmel, ale uvedomil jsem si, ze kazdy si vytvarel sve vlastni kompilace, ale sehnat takovou tu "mistni" tvorbu, ktera kolovala jako public domain bude problem, rad bych sehnal takove ty disk obezniky na zpusob "ZX Klub Top Games, Ústí nad Labem". :lol: :lol:

...neco jako ala: https://games.speccy.cz/index.php?cat1=4&cat2=2&article_id=pubdom.php

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 14:20 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
themrkocour píše:
Ahoj, já jsem si oboje u sebe zaarchivoval. Tady jsem to případně nahrál k sobě na web

http://kocourovo.eu/tmp/zx/


...vyborne, dekuji.

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 14:30 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
...priznam se ze prioritne jdu po disketach s démy, hledam jedno demo s hudbou Davida Whittakera, ktere jsem mel velmi oblibene, zatim nemohu najit. :(

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 13.03.2024, 15:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
TAU píše:
...je to řadný pelmel, ale uvedomil jsem si, ze kazdy si vytvarel sve vlastni kompilace, ale sehnat takovou tu "mistni" tvorbu, ktera kolovala jako public domain bude problem, rad bych sehnal takove ty disk obezniky na zpusob "ZX Klub Top Games, Ústí nad Labem". :lol: :lol:
...neco jako ala: https://games.speccy.cz/index.php?cat1=4&cat2=2&article_id=pubdom.php
Zrovna jsem tě na to chtěl odkázat :-)

No, jedna disketa Top Games mi na Šumavě leží na počítači, zatím jsem ji nezdigitalizoval.

Nevím jestli tě z "oběžníků" potěší i G&H Disk magazíny?

TAU píše:
...priznam se ze prioritne jdu po disketach s démy, hledam jedno demo s hudbou Davida Whittakera, ktere jsem mel velmi oblibene, zatim nemohu najit. :(
Až zdigitalizuju Top Games, můžu se vrhnout na diskety Haxoftu, kterých mám taky několik (Jiří Hampl, kterej publikoval Basic programy v tuším Ábíčku). Můžu pak nasdílet (p)o víkendu.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 19.03.2024, 10:21 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2024, 07:53
Příspěvky: 47
Bydliště: Volary
Has thanked: 0 time
Been thanked: 5 times
...nakontaktoval jsem kamarada s kterym jsem ZX zacinal, ma puvodni sestavu a sbirku 5.25" disket a kazet, tak doufam, ze objevim nejake zajimave veci. :)

_________________
Didaktik Kompak 128+ | Didaktik Gama 192+ | Didaktik Gama 80k + D40 | ZX Spectrum 48k | DivIDE | DivMMC+RTC | SIF | Amagraf 0517 | MacBook Pro 13" (2017)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz