OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 03:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 12:52 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Původně jsem doufal, že to zvládnu za jedno dopoledne – jedna disketa i s prohlídnutím obsahu za dvě minuty, to jsou při šedesáti disketách dvě hodiny, ok tři, protože je jich 67 a nebudu chvátat...

Jenže to nakonec vyžadovalo víc času – téměř celý víkend, abych byl přesný. S obsahem bylo nutno se tu a tam "pomazlit," resp. lépe řečeno tu pomazlit více, tu méně. A tak jsem po pětiletém čekání konečně zdigitalizoval své warezové diskety s hrami pro didaktik. Jedná se v převážné většině o porty zahraničních titulů a to včetně dohrávkových her typu Myth, Robocop nebo Midnight Resistance. Plus, tu a tam se objevila i nějaká zapomenutá hra ještě československé produkce (čímž nemyslím hry od Ultrasoftu) :-) Některé diskety obsahují soubory se stejným jménem – nevím jak jsem toho tehdy docílil.

Obrázek


Archiv je zde (Uložto), zde pak separátně seznam co v archivu je. Ne všechny diskety se podařilo bezproblémově přečíst – konkrétně s disketami č.37, 44, 60, 61 a 66 si budu muset ještě pohrát. Když jsem koukal na stav jejich dat, tak pěkně si fluxy za těch 25 let ve skříni na kotoučku poputovaly. Na tyhle diskety tedy budu muset vymyslet nějakej dolovací algoritmus – teď, když už mám tenhle low-level přístup, tak jeho dumání bude příjemný duševní cvičení. Ale čert vem warezový diskety, ty budou jen pokusní králíci, hlavní motivací je záchrana českých PC originálek Avast 6, Text602 a Mapa Prahy na 5.25" HD disketách. O tom ale někdy jindy...

Některé hry si pamatuju dodnes a motivujou mě, abych se v příštím roce zase vrhnul na sběr zahraničních ZX titulů (třeba z Irska, protože bůhví jak to s Británii dopadne). Namátkou:
- Marauder
- Extreme
- Night Shift
- Dan Dare 3
- Benny Hill
- Charlie Chaplin
- Heartland
- Loopz
- Gonzzalez 2
- Mr. Wimpy
- Test Drive 2
- Howard the Duck
- Rex 2
- Casanova
- Viaje al centro de la tiera
- Blinky's Scary School
- Duck Out
- Fire Trap
- .....

Z česko-slovenské produkce jsem pak objevil následující (...a nejedná se ani o hry Proximy):
- Disketa "Hry14": Katalog her (katalogizace her)
- Hry20: 10 prasátek (původní "Angry Birds" od Hellsoftu) :-)
- Hry20: Hudební automat (zahraje beeperem čtyři skladby)
- Hry22: Superfile (kartotéka souborů na disketách, bylo by super mít k tomu návod)
- Hry23: Satanáš (https://zxaaa.net/view_demo.php?id=9360)
- Hry23: Červ II (housenka)
- Hry25: Obchod (nedokážu identifikovat, nějaké sázky či co)
- Hry27: FX Sound 4 (demo)
- Hry29: Bubblesort (demonstrace algoritmu, bohužel chybí jeden soubor, ale snad to někdo zprovozní)
- Hry30: Diktátor (překlad František Fuka)
- Hry31: Domácí učitel v.2 (EMUsoft)
- Hry32: Hlasový program pro ZX Spectrum (VOICESOFT Z.B.&M.B.)
- Hry33: Zlatý pohár (textovka, Jiří Software)
- Hry34: Demo 3 (Hynek Gajda, Kompakt servis)
- Hry34: D40/D80 disk magazín 1 (G&H, mám i originálku, heč)
- Hry42: Lovci hadů (Tomáš Pavelek)
- Hry45: Mrazík (textovka)
- Hry49: V křesílku (erotická hříčka)
- Hry49: Video Help (přehrávač erotických VHS kazet)
- Hry49: Dalapi Sex (další erotická hříčka)
- Hry49: Strip oko (aneb strip poker - tahle disketa je žánrově opravdu speciální)
- Hry51: Myšák ("tento program napodobuje hru Jen počkej zajíci")
- Hry51: Pexeso (Jaroslav Hnát)
- Hry52: Lovec Hugo (Hellsoft)
- Hry55: The Adventure: Middle Ages (textovka, Milan Lopušný)
- Hry57: Člověče (Manic-Soft Kutná Hora)
- Hry58: Alien 3 (textovka, kde vidíte počet nábojů v samopalu)
- Hry59: Šachy
- Hry63: Woodoo
- Hry63: Kolotoč (na motivy televizní soutěže)
- Hry67: Respeed: Program na zrychlení zatraceně pomalého efektu od Top Games (Jezsoft)


Teď trochu z jiného soudku. Sám jsem některé hry převáděl z kazety na disketu, a tím nemyslím CapsShift plus šipka vlevo a vpravo (nebo jak byla ta zkratka pro snapshot, i když těch je na prvních desítkách disket fúra). Poněvadž jsem v roce 1995 neměl absolutního šajna o assembleru, otevřel jsem si "nějaký" (už nevím jaký) program na listing assembleru a koukal jsem na 16-bitové konstanty v bloku, kde jsem očekával kazetový loader. Jedna z těch konstant po nahrání všech bloků hru spouštěla. Pokud byl loader do pár set bajtů, byla to z devadesáti procent "trivka". Zbylých deset procent jsem si odvztekal na židli :-) Dohrávkové hry byly mimo mísu. Měl jsem kompakta, takže dodatečné bloky ke hře pro 128k jsem ignoroval (typicky dizzyovky). Své "cracky" jsem si nepodepisoval. Ale když jsem během tohoto víkendu vytvářel archiv, zjistil jsem, že spousta crackerů se už tehdy podepisovala - fenomén, který jsem zaznamenal až při přechodu na PC. A tím nemyslím jen přezdívky typu "mop" apod. - někteří se skutečně podepsali svým občanským jménem, připojili telefonní číslo plus adresu a dodali "pro více her si napište nebo zavolejte." A tahle naivita je myslím krásná a zároveň krásně charakterizuje danou dobu, kdy uživatelé softwaru v ČSFR absolutně nechápali pojem pirátství nebo "duševní vlastnictví." Resp. první, kteří proti pozměňování softwaru brojili byli - crackeři samotní :-D

Obrázek


Ještě bych se možná zastavil u hry Woodoo. Přiznám se bez mučení - to jsem spáchal já :-) Bylo mi dvanáct/třináct a věděl jsem, že v cizích slovech se často píše "dvojité vé" na místech, kde by se v češtině napsalo to jednoduché. A tak jsem to pojmenoval blbě :-) Myslím, že to byla moje prvotina - taky jsem chtěl zkusit vytvořit nějakou hru a v té době jsem zbožňoval Stack Up. No, nevím jak dlouho jsem na tom dělal, nicméně na konci vývoje jsem se nemohl zbavit jedné chyby - některé kostičky v konkrétní situaci mizely a já to nedokázal opravit. Tak jsem k existujícímu příběhu (Legenda praví, že a bla bla bla) přilípnul, že postup ve hře bude kazit "zlý Azrael tím že bude ničit některé kostičky," čímžto jsem de facto z bugu udělal fíčuju :-D

No a objev a pochopení této fundamentální poučky mě předurčilo k tomu, že je ze mě dnes softwarový inženýr tvořicí pro Windows :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 13:10 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Gratuluji k digitalizaci, ta tvá hra je super. Kolik jsi měl let, když jsi ji naprogramoval?

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 13:34 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
To tam píše - 12/13

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 13:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Já jsem starší ročník a Didaktik Gama jsem si koupil až na střední. Když se podívám na téměř dvanáctiletého syna, tak ten hraje jen Minecraft a jiné "blbosti". Asi by na programování nesáhl. Přiznám se, že jen BASIC si pamatuji z dob Didaktiku. Později na výšce jsem programoval v Pascalu a C, ale to si už vůbec nepamatuji :-). Asi platí, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 14:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
No, tak je pravdou, že v mládí jsem se naučil příkaz goto a moje oblíbená parafráze na "Mám zbraň a nebojím se jí použít" je "Znám goto a nebojím se ho použít" :-)

Nakonec mi podle letopočtu bylo spíš ke čtrnácti (1996). Takže zatímco Busy lámal assembler zpaměti, já to patlal s chybama v Basicu, kterej jsem si pak nechal překonvertovat do assembleru - výsledná hra byla cca dvakrát, možná s přímhouřením oka třikrát rychlejší. Ale s čistým strojákem to nemohlo konkurovat.

Což je i případ hry Kolotoč - taky můj zázrak :-D Když jsem to poslal do Proximy, odepsali něco v duchu hezký, ale pomalý - zřejmě Basic konvertovanej do assembleru (tuhle možnost očividně moc dobře znali).

Upřímně, doufal jsem v nemožné - že najdu Ancient Fighters. Žel bohu... :-( A na těch zbylých disketách to není (vady jsou v jejich datech, ale adresáře mají čitelný). Je holt bohužel třeba pátrat dál... :-(

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 15:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
To ses měl, já ve dvanácti vlastnil akorát CGS, a když jsem ho později vytunil digitálkami s kalkulačkou, byl to kvantový skok :lol:

P.S. Sinclairovské GOTO výraz svojí dokonalostí překonává i třícestné aritmetické IF ve FORTRANu!

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 19:56 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Dotaz>

Kdyz na D80 soubory z archivu pouziju D802TAP,
tak mi konverze vyplivne TAPku, v niz jsou ulozene nejdriv vsechny Basicy a az za nimi pak vse ostatni...

To byl asi nejaky pragmaticky zvyk, takhle si rozhazet, resp. predradit spousteci (zavadeci) casti programu?
Jde to nejak opravit?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 21:58 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
SCjoe píše:
Kdyz na D80 soubory z archivu pouziju BIN2TAP,
tak mi konverze vyplivne TAPku, v niz jsou ulozene nejdriv vsechny Basicy a az za nimi pak vse ostatni...
Ved predsa v akom poradi tie subory posielas do BIN2TAP, v takom poradi budu vo vyslednej tapke...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 21.12.2020, 22:09 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Busy píše:
Ved predsa v akom poradi tie subory posielas do BIN2TAP, v takom poradi budu vo vyslednej tapke...


oprava> D802TAP jsem nejdrive pouzival...
zaklad chaosu v adresari je asi v tech image souborech, poradi jednotlivych fajlu je proste pozprehazene?

D40/80 jsem nikdy nemel, toz prosim o radu, co s tim

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 00:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
RIDE umožňuje si bloky na pásce přeházet podle potřeby. Píšu teď z telefonu, takže nemůžu hodit screenshot, ale pásku vložíš/vytvoříš v menu MDOS -> Tape. Do pásky vkládáš soubory klasicky přes schránku (nebo přetažením z Exploreru, jak je libo). Soubory se vkládají v nativním pořadí jak jsou zaznamenány v adresáři, tj. K aktuálnímu řazení (třeba podle jména) se nepřihlíží.

Na některé diskety jsem tehdy zkusmo použil funkce Booteru od JHCS, konkrétně řazení (a to způsobilo, ze jsou programy hned zkraje adresáře, aby při listingu byly vidět první).

Psaní na telefonu sucks :-(

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 09:52 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
SCjoe píše:
Busy píše:
Ved predsa v akom poradi tie subory posielas do BIN2TAP, v takom poradi budu vo vyslednej tapke...
oprava> D802TAP jsem nejdrive pouzival...
zaklad chaosu v adresari je asi v tech image souborech, poradi jednotlivych fajlu je proste pozprehazene?
D40/80 jsem nikdy nemel, toz prosim o radu, co s tim
Presne toto som vzdy vycital vsetkym _beznym_ disketovym jednotkam pre ZX Spektrum - ze nedodrzuju poradie suborov. Na najstandartnejsom a v minulosti najviac pouzivanom mediu pre nahravanie programov na ZX Spektre - magnetickej paske - je poradie suborov dolezite, a preto (podla mna) by toto mali ctit aj vsetky dalsie a rychlejsie media, vratane disketovych jednotiek.

Avsak D40/80 patri medzi vecsinu tych, ktore na toto kaslu. Zaviedla sa povinnost zakazdym pouzivat meno suboru (aj napriek tomu, ze na paske nebolo treba!!), zakazalo sa mat dva rovnako pomenovane subory (hoci na paske byt mohli!!) a ktory subor sa bude nahravat je urcene iba menom, nie poradim. Toto je mozno filozofia vhodna na PeCedlach, ale ZX Spektrum mal na svojom najpouzivanejsom mediu - paske odjakziva inu filozofiu.

D40/80 pracuje tak, ze subory sa sice ukladaju do adresara v poradi, v akom boli sejvovane, avsak ked sa nejaky zmaze, tak dalsi sa ulozi v adresari na jeho miesto, cim sa poradie porusi. Rozne managery a commandery umoznuju vypisat subory rozne zoradene, a taketo zoradenie aj ulozit spetne na disketu. D802TAP toto poradie nijak nemeni, len vezme subor jeden po druhom, tak ako su v adresari, a uklada na pasku. Predpokladam, ze niekto predtym tuto disketu zoradil v nejakom commanderi, ktory umoznuje zoradovat subory (aj) podla typu - napr. najprv vsetky basicy.

Takze pri konverzii treba subory rucne zoradit tak ako maju na paske byt. Napriklad v RIDE, ako pisal tomascz.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 10:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Nn, tak koukal jsem do zdrojáku a soubory se importujou v pořadí v jakém jsou momentálně zobrazeny. Tzn, že pokud si necháš soubory seřadit podle abecedy (klepnutím na jmenovku Name sloupečku), trochu tomu pomůžeš - pořád se ale bude rozlišovat malé d od velkého D.

Obrázek


Busy píše:
Toto je mozno filozofia vhodna na PeCedlach, ale ZX Spektrum mal na svojom najpouzivanejsom mediu - paske odjakziva inu filozofiu.
Pod toto sa podepisujem. Ale náhodný přístup pomocí jmén má také spoustu výhod (které tedy ale bežný hráč na Spectru asi neocení) :-)

Nicméně pro určení pořadí souborů hledej záchranu samozřejmě v Basicu (což by u bezhlavičkových nebo duplicitních názvů nešlo - no, i když ty duplicitní se mi taky nějak podařilo na disketu vecpat) :-) V kroužku příkazy pásky, šipka označuje příkaz na rekonstrukci listingu Basicu.

Obrázek


Při převodu zpátky na kazetu ti kromě listingu samotného mohou pomoct některé další fíčury, které jsem tam tehdy vytvořil "pro zajímavost" a které by se teď konečně reálně mohly hodit:
- interpretace REMů jako instrukcí Z80 (REM s bordelem na zbytku řádky),
- zobrazení číselných hodnot ne jako textu "30000", ale jako skutečnou hodnotu zakódovanou v pěti bajtech za textem (49475), typicky pro zmatení piráta,
- no a konečně interpretace dat "za" Basicem nikoliv jako proměnných, ale jako instrukce Z80. Může to být jen schovaný obrázek, ale může to taky být loader.

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 12:21 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
tomascz píše:
náhodný přístup pomocí jmén má také spoustu výhod
O tom vobec nepochybujem. Kazdy pristup ma svoje vyhody aj nevyhody. Idealne je ak ich mozno skombinovat - pri LOAD "" bez mena alebo nahravani bezhlavickoveho bloku sa loaduju subory podla svojho poradia, pri zadani mena sa najde dany subor a ten sa potom nahrava. Pricom hladanie daneho suboru v adresari prebieha v ramci definovaneho poradia suborov, takze s tymto pristupom podla mena nie je problem ani vtedy, ked je v adresari viac suborov s rovnakym menom - pri zadani mena je vzdy presne definovane, ktory z takto pomenovanych suborov sa bude nahravat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 12:35 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2192 times
Been thanked: 894 times
Diky za rady.

D80 se zda byt zlate, nebot neumoznuje ruzne zprasit fajly jako TRDOS.

Prenos z D80 na kartu esxDOSu je snadny.
Pomoci RIDE si to prerovnam a pomoci LnxCopy ulozim na kartu. :)

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: Blood Products from Genetic Vaccine Recipients


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobový warez: Archiv
PříspěvekNapsal: 22.12.2020, 12:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Perfect DOS doesn't exi...

Obrázek


(Snad tohle meme z internetů znáte) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz