OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 22:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03.02.2020, 19:46 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Dnes jsem opravil jednu Gamu 88, po šíleném bastliči, který opravoval škrábáním spojů závadu - kapku cínu rozstříknutou kdesy na desce. Povedlo se a počítač funguje. Ale obraz je při porovníním s DG89 o dost horší, má výrazné tmavé svislé pruhy, viz foto. Nemáte někdo zkušenost, jak to léčit? Na LM1889 je 11,7V, což by snad mělo stačit.

Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.02.2020, 20:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2350
Has thanked: 304 times
Been thanked: 640 times
Tipnu si - víc keramických kondenzátorů na těch osmi VRAM (resp. větší kapacita)? V ZX Spectru jsem typicky dával 1μF místo původních 22nF (+ větší elektrolity) a přesně tohle se výrazně zlepšilo. Pruhy na ZXS vypadají trochu jinak, taky VRAM je z 4116 DRAM a ne z 2118, ale princip je podobný.

11.7V je asi ok (šum multimetr neukáže).

Viz moje deska DG 80k 89' po úpravách (tedy ještě ne všech, ale skoro).
https://cygnus.speccy.cz/obrazky/didakt ... _repas.jpg

Podobný zásah, ale na ZX Spectru
https://cygnus.speccy.cz/popis_kompletn ... issue3.php

U ZX Spectra 48k mám i nějaké fotky, jak vypadal obraz před a po... je to znát, ale na fotkách méně výrazně než ve skutečnosti, protože jedna z věcí, která se tím utlumila bylo takové to mihotavé rušení v obraze, co se špatně fotí. Nikdy to nezmizí zcela, ale zlepšit to jde.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2020, 16:38 
Offline
Kecka

Registrován: 30.10.2013, 21:55
Příspěvky: 66
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
To není závada, ale vlastnost plynoucí z návrhu DPS ročníků 87 a 88 (rušení mezi spoji). Pozdější modely (cca. od roku 89) to mají odstraněno. Možná to půjde trochu potlačit, ale zbavit úplně se toho bez zásahu do zapojení a DPS údajně nedá.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2020, 19:20 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 560
Has thanked: 284 times
Been thanked: 139 times
Asi ano, je to vlastnost. Rušení v obrazu velmi odstanilo blokování napájení hned na přívodním pětikolíku, kombinace low esr 470 uF, svitkáče 100nF a keramiky. Prakticky skoro zmizelo. Další plus byla výměna původního elytu 1000 uF, a přidání pár tantalových SMD zespodu desky. SMD keramika 1uF u videoram neměla žádný pozorovatelný efekt, ale neuškodí. Laborování okolo LM1889 taky moc nevedlo k cíli, zapojení je nějaké osekané oproti DG89 nebo DG192. Obraz se sice hodně vylepšil, ale ty svislé tmavé pruhy jsou pořád úplně stejné beze změny. Opravil jsem jsem ještě i ROMCS, aby těch přeškrabů na desce nebylo málo, no a běhá to, s divide i D40. Ale s DG89 se obraz na LCD TV přes scart nedá vůbec srovnávat ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.02.2020, 20:20 
Offline
Kecka

Registrován: 30.10.2013, 21:55
Příspěvky: 66
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times
Že je to vlastnost mi před 31 lety osobně potvrzovali technici ve Skalici, když jsem tam byl reklamovat DG88 a slabé nahrávání. Prý by bylo nutno přeškrábnout některé spoje a vést signály drátem na deskou.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz