OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 07.07.2017, 22:52 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.09.2014, 23:47
Příspěvky: 130
Has thanked: 116 times
Been thanked: 41 times
Btw: lisi se od sebe D40B a D80B pouze pouzitou mechanikou + natiskem na prednim stitku nebo maji rozdilne i ty neosazene PCB?

Na funkci zivocichare to nebude mit vliv, zajima mne to pouze ze sberatelskeho hlediska :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 09.07.2017, 18:07 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
V D80B nejsou osazene 12V vetve.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 02.12.2017, 00:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Zdravím. Po rokoch som som sa dočítal o Didaktiku M, vytiahol som zo skrine ten môj aj s D40, kupodivu funguje vrátane 5,25" diskiet, a poobzeral som sa po internete. Aha, fórum. No toto, toľká nostalgia. Možno ešte moje skúsenosti nezomrú so mnou, možno ešte niekomu poslúžia.

Ako si spomínam z pradávnych čias, originálne diskety od Ultrasoftu som normálne skopíroval ako súbory, potom ešte bolo treba skopírovať sektor 0 (ako sa to len robilo... tuším READ *"",0,3E4 a následne RESTORE...). V ňom je zapísaná nejaká identifikácia originálnej diskety. Dalo sa nakopírovať viac diskiet (hry) na jednu.
Neskôr som ich hackol a ochrany proti kopírovaniu zrušil (vadil mi nefunkčný SNAP, nie vždy sa mi chcelo hrať od začiatku). Napríklad Axons a Galactic Gunners boli zaujímavo riešené, 8 KB loader vo videoramke. Pritom samotný main code hry Axons ani nebol komprimovaný, obyčajné XOR s R registrom.

Redukciu z D40 na ďalšiu mechaniku mám spravenú ako na obrázku. Pripája sa do EXTENDED konektoru, do 3,5" DD mechaniky mi potom ide klasický kábel od PC floppiny (zapojený 1:1). Napájanie 5V 1A je z vlastného zdroja.

Toto je môj prvý príspevok na tomto fóre. :welcome:
Pozdravujem Danharda z ebastlírny, a tiež Busy [soft], bolo zaujímavé hackovať tvoje tape loadery od ultrasoftu, tie polbyty ako kľúč k dešifrovaniu bol šikovný nápad. Keď ho doplním ako celý byte a pridám ešte jeden (crc), dá sa to normálne kopírovať čímkoľvek v originálnej podobe ;) .


Přílohy:
Poznámka: D40 Extended 2 standard
D40 extended to standard.jpg
D40 extended to standard.jpg [ 148.62 KiB | Zobrazeno 9800 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 15:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Našiel som k tomu aj popis signálov, je síce neodborne nakreslený, ale snáď je zrozumiteľný.
Aká mechanika je pripojená si MDOS detekuje tým červeným zavrčaním po resete.

Ešte nejaké užitočné triky z mojich poznámok (možno tu už niekde sú, nehľadal som):

Pri poruche "Sector not found" (chyba MDOSu 1, môže nastať pri práci s viacerými mechanikami):
POKE #4,100 - pre mechaniku "a:"
POKE #16,100 - pre mechaniku "b:"

Pre naformátovanie 5,25" diskety na väčšiu kapacitu dať pred formátovaním:
POKE #6,42: POKE #7,10 - formát 42x10 pre mechaniku "a:"
POKE #18,42: POKE #19,10 - formát 42x10 pre mechaniku "b:"
Pre 3,5" diskety dať 82 namiesto 42.

Deaktivácia tlačítka SNAP:
POKE #170,42
V podstate to je akoby MOVE "*:", takže nebudú fungovať ani iné operácie s disketou.


Přílohy:
zapojenie kábla extended (D40).png
zapojenie kábla extended (D40).png [ 104.13 KiB | Zobrazeno 9729 krát ]

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 15:35 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
Pre naformátovanie 5,25" diskety na väčšiu kapacitu dať pred formátovaním:
POKE #6,42: POKE #7,10 - formát 42x10 pre mechaniku "a:"
POKE #18,42: POKE #19,10 - formát 42x10 pre mechaniku "b:"
Pre 3,5" diskety dať 82 namiesto 42.
Tady mám takový blbý pocit, že by to mělo být POKE #2,42: POKE #3,10 pro mechaniku A (a stejně tak o 4 bajty nižší adresy pro mechaniku B), protože na tyto bajty kouká standardní rutina pro formátování. Na bajtech #6 a #7 jsou informace o mechanice, které se při formátování nevyužívají. Snad se po těch letech nepletu :-)
PotPalo píše:
Deaktivácia tlačítka SNAP:
POKE #170,42
V podstate to je akoby MOVE "*:", takže nebudú fungovať ani iné operácie s disketou.
Tomu věřím, i když nemůžu potvrdit.
PotPalo píše:
Pri poruche "Sector not found" (chyba MDOSu 1, môže nastať pri práci s viacerými mechanikami):
POKE #4,100 - pre mechaniku "a:"
POKE #16,100 - pre mechaniku "b:"
Tomuto bohužel nerozumím vůbec - nastavuje se stopa, na kterou se naposledy vystavovala hlava (stopa 100!). Netuším, jestli to nějak pomůže při zotavení z chyby Sector not found... :shrug: Už je to dva, skoro tři roky, co jsem se právě těmito parametry zabýval dopodrobna.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 15:47 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ja tu mám poznačené, že na #2 a #3 (#14 a #15) je zapísaný formát disku, ale ten prečítaný z diskety. Pri formátovaní je to určite ako som písal.

S tou stopou 100. Niekedy (teraz neviem kedy) nastane chyba, že mechanika si myslí, že je na nultej stope, aj keď nieje. Potom sa snaží prečítať z nej sektor, ktorý samozrejme nenájde, lebo hlavička nieje na nultej stope. Keď jej vnútim, že je na stej stope, logicky najprv prejde na stopu 0, a až potom začne čítať. A prečo práve 100? Istota, že prejde na nultú aj keď je na 82.

A bacha ešte na jednu zákernú vec. Chcem niečo uložiť, disketa je chránená proti zápisu "Disk is writte protected. Retry?". Nikdy nedávajte druhú disketu a "Retry (R)", uloží sa na ňu časť directory z pôvodnej diskety a tým ju pos.... viete čo. Buď odstráňte ochranu a ukladajte na pôvodnú disketu, alebo stlačte niečo aby to dalo error, a príkaz zadajte znova.

Ešte pre zaujímavosť doplním, že keď mám D40, dá sa softwérovo vyradiť Reset. Teda len pre program v strojáku, v BASICu to fungovať nebude. :D

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Naposledy upravil PotPalo dne 18.12.2017, 16:18, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 16:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
Ja tu mám poznačené, že na #2 a #3 (#14 a #15) je zapísaný formát disku, ale ten prečítaný z diskety. Pri formátovaní je to určite ako som písal.
Ano, máš nakonec pravdu, skutečně se berou údaje z informací o mechanice - viz obrázek. Když jsem dělal své utility na formátování, tak tam jsem přímo měnil parametry disku a nespoléhal se na parametry mechaniky, takže proto můj komentář.

PotPalo píše:
S tou stopou 100. Niekedy (teraz neviem kedy) nastane chyba, že mechanika si myslí, že je na nultej stope, aj keď nieje. Potom sa snaží prečítať z nej sektor, ktorý samozrejme nenájde, lebo hlavička nieje na nultej stope. Keď jej vnútim, že je na stej stope, logicky najprv prejde na stopu 0, a až potom začne čítať. A prečo práve 100? Istota, že prejde na nultú aj keď je na 82.
Došlo mi pak, že by to mohlo být kvůli kalibraci hlavy...


Přílohy:
format1.png
format1.png [ 138.76 KiB | Zobrazeno 9728 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 16:26 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Komentovaný výpis MDOSu. Aký luxus. Ja som sa vtedy musel zaobísť bez neho, pekne som pozeral priamo strojový kód D40. A že som na to aj prišiel, metóda pokus-omyl funguje. Teda niečo som odpozoroval od iných ako to robia, ale prišiel som na to, ako sa prepnúť do ROMky D40 z assembleru (a nie cez volanie BASICu, ani cez prerušenie, ale hackerským spôsobom), a tiež ako ošetriť chybu v nahrávaní z diskety v assembleri (nie cez BASIC, ale na princípe ako pre SNAPSHOT).

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 16:38 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
PotPalo píše:
prišiel som na to, ako sa prepnúť do ROMky D40 z assembleru (a nie cez volanie BASICu, ani cez prerušenie, ale hackerským spôsobom)
Nepublikovals náhodou tu metodu v ZX magazínu? Pamatuju se, že tam byla metoda přes přerušení, a pak tam byla metoda o asi deseti instrukcích, která "zázračně" přestránkovala do ROM D40 (a kterou jsem využíval i já). Byla by čest tu mít autora :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 17:14 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Cez to prerušenie som to videl v nejakom loaderi od busyho, odmeralo si to interval prerušenia, a skákalo to na adresu 8 v ROMke tesne pred prerušením, prerušenie to stoplo a kontrolovalo či sa prepla ROMka alebo nie. Ak áno, zmazala sa časť vyhradená pre premenné D40.

Ja som moju metódu nepublikoval nikde, ale prerábal som dohrávkové hry z pásky na disketovú verziu, a tam som to použil. Hry som predával, tak sa to dostalo do "sveta". Ktovie, možno sme dvaja autori rovnakého programu. Neviem, nevidel som tú metódu v ZX magazíne, či je to ono.

Moja metóda používa klasický POKE #247,79 a následne volanie USR 0, ale v strojáku. Asi takto že: 17,a1,a2,213,17,172,37,213,17,162,2,62,79,195,0,0. Na a1a2 je 199,obslužný_program...
A teraz si to prelož do assembleru. Tých inštrukcií mám len osem. :D Ja som vždy programoval priamo v strojovom kóde, prípadne assembler iba na papieri, odkiaľ som to z hlavy (plus podľa tabuliek) prekladal do strojového kódu. V poznámkach na papieri to ako čísla zaberá podstatne menej miesta, a rýchlejšie sa to prepisuje do počítača.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 17:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Nezkoušel jsem přepsat do emulátoru, protože teď nemám žádný při ruce, ale zkusil jsem vyhledat ten článeček. Byl publikovaný v ZX Magazínu 93/6 na stránce 17 (viz taky obrázek).
Ještě zítra napíšu, teď musím urychleně dodělat věci do práce :-)


Přílohy:
strankovani2.png
strankovani2.png [ 226.02 KiB | Zobrazeno 9707 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 18:29 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak to je iný spôsob.
Preložím ti ten môj kód:

LD DE, adresafázy2
PUSH DE
LD DE, 9644
PUSH DE
LD DE, 674
LD A, 79
JP 0

fáza2:
RST0
a sme v ROM D40.

HA! Som lepší, mojich 17 bytov oproti 25 z časopisu. :mrgreen:

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 18.12.2017, 18:48 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Když jsme u toho . jaký je tam správný síťový trafo ? Mě kompakt sice jede, ale třebas při formátování poblikává obraz. A trafo vypadá pájený. Tak jestli tam někdo nedal slabší.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 20.12.2017, 10:57 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
http://velesoft.speccy.cz/other/fotos-f ... ompakt.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Didaktik Kompakt - zachrana
PříspěvekNapsal: 25.12.2017, 22:06 
Offline
Kecálek

Registrován: 07.09.2014, 23:47
Příspěvky: 130
Has thanked: 116 times
Been thanked: 41 times
U Kompaktu vim o 2 revizich desky - 1.5 a 2.3.

AIDS mi na jednom ByteFestu rikal ze ma Kompakta s MDOS1 - jedna se tedy o MB 1.5?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 131 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Shony a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz