OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 16.08.2018, 15:47 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Zdravím,

na aukru jsem vysoutěžil Mko, od majitele, který náhodou nemá televizi a nemůže ho vyzkoušet. Co naplat, po zapojení se ukázalo, že 12V větev není pod napětím, resp. je prozkratovaná na zem. Jinak si myslím, že Didaktik funguje. Dioda svítí, klávesy pěkně pípají, že jsem málem uronil slzu, když jsem to po těch letech zase slyšel.

Teď seznam věcí, co mě zaujaly:

1) Jsem si jistý že tranzistor T2 ze schematu http://bruxy.regnet.cz/8bit/didaktik_m/m_schema.png je v háji. Ale mám takové podezření, že je to spíš následek než příčina. Nenajde se tu někdo, kdo už podobnou závadu opravoval a rovnou by mi řekl, co všechno vyměnit ?
2) Taky jsem si všimnul, že LM1886 strašně topí, neudržím na něm prst. To je normální ? Nebo ho mám rovnou vyměnit ?
3) Zdroj dává 22V a ne 20V jak jsem si vygoogloval, myslíte že je to známka nějakého problému ?

Dík za radu,

Vlada


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 16.08.2018, 20:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
V zdroji je transformátor, takže čím vyššie je napätie v sieti (u nás je už 242V), tým viac dostaneš na 20V časti. V Didaktiku sa to tým tranzistorom stabilizuje na cca 12V, takže žiadny problém. Teda jeden, a to je stratový tepelný výkon na tranzistore, ktovie ako to dlhodobo znáša.
Teraz neviem iste, ale tuším sa z 12V okrem modulátoru napájal aj jeden z LM188x, v schéme o ich napájaní nič nieje. Tak sa mi zdá, že M 90 bez 20V dával čiernobiely obraz na videovýstupe. Modulátor sa odpojí najľahšie, odmeraj odpor voči zemi, aj na zvyšku 12V časti, Ohmov zákon, vypočítaš spotrebu. Vraj tie modulátory odchádzajú.

Koľko si zaň dal, ak sa smiem opýtať? Bol komplet v krabici aj so zdrojom?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 17.08.2018, 08:21 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
1) áno, T2 je na betón po smrti. Treba prejsť všetky tantalové kondenzátory na 12V vetve, bývajú príčinou skratu, ktorý spomínaš. Najednoduchšie je ich všetky vyhádzať, či sa tým skrat odstráni. Ak áno, môžeš dať namiesto nich elektrolyty a tranzistor používam BD139, je o dosť odolnejší a menej kúri.
2) môže byť odpálený a teda aj príčinou skratu, ale skôr si myslím, že mu nerobí dobre to, že nemá napájanie (pin č.14), keďže chýba 12V a na pine č.3 má 5V. Keď opravíš tú 12V vetvu, pravdepodobne pôjde. Ale hriať sa bude aj tak, len o trocha menej.
3) to nevadí, je to normálne. Stabilizátor so zenerkou zvládne aj vyššie vstupné napätie.

Odporúčam skontrolovať aj R27. Slúži ako spätná väzba. Ak su na ňom znaky pálenia treba ho vymeniť, ale daj si tam niečo väčšie - 680R, kľudne aj 1k. 100R je proste málo.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 20.08.2018, 14:31 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Děkuju všem za odpovědi.

Tak postupně:

1) Za didaktik jsem dal litra, což mě teď naštvalo když na bazoši kdosi inzeruje jeden s tou samou závadou za polovinu. Byl se zdrojem a v krabici, ale to je všechno.
2) Zkrat způsobil C32 tantal jak píše profík. Dalších jsem si v 12V větvi nevšiml. Provizorně jsem misto něj dal 4.7uM (má být 6) a vyměnil T2 za BC337, který jsem vyžebral u kamaráda, až pojedu do Prahy koupím lepší (díky za tip). LM1886 už netopí, za to ten nový tranzistor dostává zabrat. Jinak R27 je z továrny R470 a R26 jsem na desce nenašel.

Po zmíněných úpravách jsem Didaktik zkusil připojit k naší LED TV a nic - v televizi mame vylomeny kompozitní vstup a na anténě nechytám vůbec ale vůbec nic. Snad to nebude tím modulátorem. Opravují se ? Musel bych si na to pořídit nějakou drsnějši pájku... Taky mě napadlo, že mám ve skříni 20MHZ USB osciloskop, ale nejsem si jistý že tím budu schopen něco zjistit...

Každopádně v pátek si jedu pro starou barevnou televizi, tak snad uvidíme ;-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 20.08.2018, 14:58 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Jednoznačne skús ten kompozit (VIDEO). Modulátor (TV) už vtedy nestál za nič, nemoduloval zvuk, takže automatické ladenie na CRT skrátka nezaregistrovalo že je tam kanál, a išlo ďalej. Po úspešnom manuálnom naladení sa to ešte trochu rozlaďovalo kým sa Didaktik nezahrial. Zvuk samozrejme iba šumel, bolo treba vypnúť zvuk. Dnešné TV majú problém dekódovať aj ten kompozit...

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: resuscitace Didaktiku M
PříspěvekNapsal: 23.08.2018, 19:43 
Offline
Kecka

Registrován: 16.08.2018, 15:10
Příspěvky: 69
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Tak kompozit funguje. Diky.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz