OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů

Zde me bt odkaz na vai retro prty

Právě je 04.12.2020, 20:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.11.2020, 19:46 
Pan Generální

Has thanked: 294 times
Been thanked: 538 times
PotPalo píše:
Počkať počkať... Takže tvrdíš, že ono si to vie nastaviť softvérovo z PC nezávisle na dierke čo je v diskete? Potom by ale to isté malo fungovať aj bez úpravy mechaniky, no nie? Software jej nastaví 720 kB režim, aj keď je 1,44 MB, a máme DD na HD diskete. Nejako tomu nerozumiem. Akože keď prelepím dierku na 1,44MB diskete a naformátujem ju a nahrám na ňu súbory v PC, takže bude 720kB, a následne nálepku odstránim, tak to bude fungovať stále ako 720kB disketa? Idem vyskúšať.
Ano. Dierku na diskete vidi iba mechanika, ktora podla toho nastavi vhodne zaznamove prudy pre pouzitu magneticku vrstvu. Samotnu hustotu dat urcuje software a FDC radic. Takze mas pravdu, ak mas HD/DD 3.5" mechaniku, tak pouzitie HD diskety s dierkou a formatovanie na 720 kB v DD rezime by mohlo fungovat aj na neupravenej mechanike.

PříspěvekNapsal: 02.11.2020, 19:51 
Pan Generální

Has thanked: 294 times
Been thanked: 538 times
PotPalo píše:
Odskúšané. HD disketa naformátovaná ako DD a naopak v PC skrátka nejde. Mechanika je z toho nejaká zblblá, a PC hlási že disketa nieje naformátovaná. To by chcelo druhú upravenú mechaniku do PC aby tieto 720 kB HD diskety vedela použiť.
A sektory takto naformatovanej diskety su citatelne na D80 ?

Este ma napadlo, ze niektore mechaniky davaju aj signal HDIN ktorym mechanika reportuje ci ma disketa dierku alebo nie. Standartne sa tento signal nepouziva, ale mozno na tom PeCedle je pouzity a software ide "na istotu" podla dierky na diskete. Potom je jasne, ze na HD diskete ocakava HD zaznam a DD zaznam nevie precitat. Chcelo by to priamo programovat FDC radic a explicitne mu vnutit citanie sektorov v DD rezime bez ohladu na stav dierky na diskete.

PříspěvekNapsal: 02.11.2020, 21:05 
Pan Štábní

Has thanked: 11 times
Been thanked: 190 times
Asi to bude zložitejšie. Skúmal som čo robí nezapojený pin 2 na mechanike pripojenej k D80mini, označený ako density select. Nerobí nič, je na ňom log.1. Zrejme iba krátky report log.0 z mechaniky do PC, multimeter nič nestihne ukázať. Spojením do GND žiadna zmena. Pokus o formátovanie HD diskety neúspešný, pri odpočítavaní asi od polovice začne chybovať a nedokončí formát. S prelepenou dierkou ako 720kB sa naformátuje dobre. V PC tiež ide naformátovať dobre.

Neviem nájsť dokumentáciu k čipu použitom v mechanike. Takže asi konečná. Neviem či nieje nastavené časovanie a prúdy napevno v ňom. Senzor DD/HD v mechanike ide priamo do neho. Podľa všetkého by mal prúd pri zápise sedieť, pokiaľ som použil klasickú 1,44 MB disketu, ale zrejme zasa nesedí časovanie prenosu dát (a rýchlosť otáčania?) do didaktiku.

PříspěvekNapsal: 11.11.2020, 00:33 
Radil

Has thanked: 121 times
Been thanked: 235 times
Přátelé,
dávám zde na vědomí, že kolega ub880d vyrobil utilitku DCAT pro TEXT MACHINE, čímž pro mě ZNOVU
dokázal neskutečné!!!

Dokonalý nástroj pro výpis obsahu disket nyní i v Text Machine!!!

ZNOVU mnohokráte za tuto utilitku ub880d děkuji
A SMEKÁM!!!!!!!! Láďa

umístil jsem jí do vlákna Text Machine DTP - zde:
viewtopic.php?f=37&t=8626&p=115891#p115891

PříspěvekNapsal: 23.11.2020, 19:21 
Kecálek

Has thanked: 26 times
Been thanked: 40 times
Může mi prosím někdo říct jak to, že při hlášení "disk is write protected" a možnosti (R/P) je LED zhasnuta a je možno disketu vyměnit? Mělo by to být možno jen v MDOS1.0. Ve 2.0 už LED neustále svítí a tedy je uživatel nucen operaci stornovat. Koukám už do výpisu hezkou chvíli a nemohu najít místo, kde k tomu zhasnutí LED dojde. Z výpisu mi to připadá, že i v MDOS1 ta LED stále svítí. Hlášení se totiž nevypisuje přes #0204 (které mechaniku zhasne), ale přes #21BF (které si hraje jen s RST#28). Nezdá se mi, že by to udělal řadič automaticky po nastavení write protect bitu ve status registru, ale možná to tak je...

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]