OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:23

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 83 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 11:04 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
Jen tak, co si vzpomínám z fleku to bylo takhle:
Celý adresový prostor Z80 byl rozdělený na 4kB stránky. Každé téhle stránce příslušel 8bitový registr, který mapoval fyzickou 4kB stránku do virtuálního prostoru 256 stránek RAM. Tahle primitivní MMU byla tvořená dvěma dvoubránovými RAM 7489, do kterých vedly adresy A12-A15 a jejich výstupy dělaly ardesy A12'-A19', což šlo do RAM... Původní dokumentaci už bohužel nemám, ale našel jsem fotky schématu. Sem nahrát nejdou - "Soubor je moc velký. maximální velikost je 920kiB", takže jsem napsal článek na www.xpablo.cz - stáhni si to ode mě. Kdyby něco, tak se ptej, ale už je to hafo let...
PS: Pak budu mít velký zájem o Tvůj emulátor :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 11:40 
Offline
Kecka

Registrován: 11.12.2013, 00:46
Příspěvky: 64
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times
diky za info, ty tvoje stranky nejak nebezi, kouknu se pozdeji. Jinak neni to muj emulator, ale vylepseny m5 driver v messu. Zitra na svych strankach snad jiz vystavim nektere disketove image z brnenske pokladnice softwaru :jump:

dlabi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 12:12 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
dlabi píše:
diky za info, ty tvoje stranky nejak nebezi, kouknu se pozdeji. Jinak neni to muj emulator, ale vylepseny m5 driver v messu. Zitra na svych strankach snad jiz vystavim nektere disketove image z brnenske pokladnice softwaru :jump:

dlabi

Už to běží - zrovna ses potkal s upgradem OwnCloudu a musel jsem zastavit server... Je to akorát pomalejší, protože běží aktualizace DB, ale to je jen dočasná záležitost...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 15:20 
Offline
Kecka

Registrován: 11.12.2013, 00:46
Příspěvky: 64
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times
stejne je skoda ze sem o existenci brnenskych vylepsenich tehdy ani neslysel (je to mozna tim ze me bylo kolem 9 :) a ted zpetne koukam jak blazen kolik toho vzniklo. Te mess co mam na strankach uz zvlada toho pomerne dost ale spise je to klon te Kladneske verze CPM, pokud cas dovoli udelam i tu brnenskou verzi.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 15:25 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
dlabi píše:
stejne je skoda ze sem o existenci brnenskych vylepsenich tehdy ani neslysel (je to mozna tim ze me bylo kolem 9 :) a ted zpetne koukam jak blazen kolik toho vzniklo. Te mess co mam na strankach uz zvlada toho pomerne dost ale spise je to klon te Kladneske verze CPM, pokud cas dovoli udelam i tu brnenskou verzi.

Super, pokud se do toho pustíš, tak Ti dám k dispozici kompletní archív všeho, co k Sordovi mám - chtěl jsem to postupně nahrávat sem, ale to omezení velikosti a moje časové možnosti nějak nejdou dohromady... Je toho celkem cca 400MB, ale prace s přebránim na dlouhe zimní večery...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 17:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Pablo2048 píše:
Super, pokud se do toho pustíš, tak Ti dám k dispozici kompletní archív všeho, co k Sordovi mám - chtěl jsem to postupně nahrávat sem, ale to omezení velikosti a moje časové možnosti nějak nejdou dohromady... Je toho celkem cca 400MB, ale prace s přebránim na dlouhe zimní večery...

O cokoli co vyhrabes bych moc stal take. Pripadne muzu pro ostatni umistit k sobe na web nebo FTP, mista je dost. Dik.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 18:38 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
Pánové, jak už jsem tuším kdysi uvedl, s ničím na Sorda dělat tajnosti nebudu a dostanete to... Martine pošli mi SZ s přihlášením na FTP a já Ti to tam o víkendu prsknu. Mám pouze jednu podmínku - bude to veřejné pro všechny, kdo projeví zájem... Jo a taky se připrav na to, že to bude perná prácička to roztřídit :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 30.09.2014, 19:25 
Offline
Kecka

Registrován: 11.12.2013, 00:46
Příspěvky: 64
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times
Tak 1. várka cpm programu je zde http://www.dlabi.cz/archiv-programu-na-sord/. Muzete vyzkouset v upravenem Messu rovnez k dostani na blogu. Popisky programu postupne doplnim


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 06.10.2014, 00:09 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Jelikož v poslední době nestíhám absolutně nic a v nejbližších měsících se na tom nic nezmění, věnoval bych ten kufřík kazet nějaké dobré duši, co si s tím dá tu práci. Ale chtělo by to, aby to ten někdo opravdu udělal a ne jen to uložil do skříně na někdy. To to může zůstat rovnou u mě. Mohl bych to předat na bytefestu. Případní zájemci, hlaste se mi přes SZ, protože z toho mi chodí notifikace do mailu.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 27.10.2014, 21:41 
Offline
Kecka

Registrován: 11.12.2013, 00:46
Příspěvky: 64
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times
Pisu ted do messu podporu brněnské verze woken. Chtěl bych se zeptat asi Pavla Brychty jestli si pamatuje jak probíhalo strankovani ramdisku. Podle zdrojaku se posilalo na port 66h velikost? A v reg. B stránka paměti. Kam se pak ten ramdisk mapoval? Nemám možnost to ověřit na skutečném hw. Dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 28.10.2014, 23:15 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
dlabi píše:
Pisu ted do messu podporu brněnské verze woken. Chtěl bych se zeptat asi Pavla Brychty jestli si pamatuje jak probíhalo strankovani ramdisku. Podle zdrojaku se posilalo na port 66h velikost? A v reg. B stránka paměti. Kam se pak ten ramdisk mapoval? Nemám možnost to ověřit na skutečném hw. Dík.

Strankovani nedokazalo nastavit velikost - 64kB adresovaciho prostoru CPU bylo rozdeleno do 16-ti stranek pevne velikosti po 4kB do kterych se mapovala kterakoliv z 256 stranek fyzicke RAM. Hresil jsem na to, ze pri vykonani instrukce OUT (C),A se na hornich bitech adresove sbernice objevi obsah registru B, takze jeho horni 4 bity urcovaly, do ktere CPU stranky se mapuje. V registru A bylo cislo banky v RAM. Adresace se provadela asi takto - rekneme, ze od adresy 0x8000 jsem chtel mit namapovano 4kB fyzicke RAM z adresy 0xA0000 a udelal jsem to takto:
ld bc,8000h + 66h ; - do B se da MSB adresy v CPU, kam chci mapovat (platne jsou jen nejvyssi 4 bity), do C adresa MMU
ld a,0a0h ; cislo banky ve fyzicke RAM, ktere chci primapovat
cpl ;- dulezite, protoze MMU mela invertovane vystupy a timhle jsem si usetril invertory na PCB
out (c),a ;- tahle instrukce pripla fyzicky tu pamet.
Tohle mapovani umoznilo nejen praci ramdisku, ale i strankovani pameti, podobne tomu z MSX - proste to bylo takovy velice primitivni, ale hodne ucinny MMU...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 28.10.2014, 23:19 
Offline
Kecka

Registrován: 11.12.2013, 00:46
Příspěvky: 64
Has thanked: 8 times
Been thanked: 10 times
Super tohle sem přesně potreboval. A ten ramdisk se formátoval jako běžná disketa?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 28.10.2014, 23:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Chlapi, mate od toho nekde schemata, pripadne plosaky, fotky, atp.? Mne by to zase zajimalo po strance zreplikovani puvodniho HW. Emulace je super, ale veni nad to rozjet to na puvodnim zeleze ;-)

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 28.10.2014, 23:45 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
dlabi píše:
Super tohle sem přesně potreboval. A ten ramdisk se formátoval jako běžná disketa?

Pro formatovani ramdisku vpodstate zadny program nebyl - zavadec, vypaleny v EPROM misto Basic-I namapoval 64kB RAM pro praci CP/M a pak zkontroloval, jak je ramdisk velky a otestoval, jestli ho uz naformatoval (ulozeno ve staticke RAM Sorda, mimo ramcard) no a dal dle toho vypsal menu, kde bud umoznil formatovani ramdisku, nebo ho naformatoval automaticky (pri prvnim spusteni po vypadku napajeni). Formatoval pritom dle fyzicky zjistene velikosti dostupne RAM. V priloze mas kompletni zdrojaky toho zavadece, ktery byl misto Basic-I vcetne konfiguraci pro kamarady, ktere jsem delal... (
Příloha:
Poznámka: Zdrojaky ROM zavadece
Sord M5 - Boot.zip [30.93 KiB]
579 krát
) Pokud bys to chtel pouzit, tak nejlepsi bude pouzit konfiguraci BOOT.NOV, protoze Novaci meli vsechno v zakladni konfiguraci, takze pokud mas napsanou emulaci WD2797 a dopsal jsi emulaci te me MMU, tak by to mela byt ta spravna verze...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sord M5 záchrana kazet
PříspěvekNapsal: 28.10.2014, 23:50 
Offline
Kecálek

Registrován: 21.12.2013, 13:09
Příspěvky: 96
Has thanked: 3 times
Been thanked: 40 times
Martin8bity píše:
Chlapi, mate od toho nekde schemata, pripadne plosaky, fotky, atp.? Mne by to zase zajimalo po strance zreplikovani puvodniho HW. Emulace je super, ale veni nad to rozjet to na puvodnim zeleze ;-)

Bohuzel mam jenom mizernou fotokopii, co jsem daval k sobe na web (sem ne kvuli velikosti prilohy)... jo a pak mam jeste jeden kus desky fyzicky v Sordovi :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 83 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz