OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 10:12

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ultrazvukova cisticka na pcb
PříspěvekNapsal: 14.01.2024, 15:46 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Urcite mne zajima jestli nekdo uz ma doma ultrazvukovou cisticku a pouziva ji na cisteni pcb.

Neco malo se psal drive Mikes21 zde na foru:
posting.php?mode=quote&f=102&p=108100
Mikes21 píše:
Pri cisteni desek plosnych spoju pouzivam IPA. Bud je polivam, stetcem roztiram po desce a snazim se smyvat pajeci necistoty dolu. Nebo muzu IPA nalit do misky a desku v ni 'vykoupat'. Co by jste rekli na to, poridit si ultrazvukovou cistici vanu a celou desku v ni cistit (roztok by byl IPA). Myslite, ze by ten ultrazvuk mohl poskodit nektere soucastky? Zkousel nebo pouziva to nekdo? Nektere cisticky s nerezovou vanou vychazeji docela levne, tak me napadlo ze by tento zpusob cisteni mohl byt docela pouzitelny.


Osobne jsem si ted jednu levnou (nejlevnejsi) 3l poridil. Koupil jsem i "CLEANSER DRUK NA ČIŠTĚNÍ PCB". Maji to radi lidi hlavne v Polsku a pry to opravdu davaji do ultrazvukove cisticky. Na druhou stranu jsem uz videl dosti videi kde upozornuji na to aby se IPA (Isopropyl alcohol) nedavala do cisticky. CLEANSER DRUK je vlastne IPA a nejake cistici prostredky navic. Nasel jsem si i bezpecnostni list v polstine. Umyslne jsem hledal i videa kde uvidim horet cisticku. Jedno jsem nasel, spis to byla uvaha nad tim kde je hranice bezpecnosti. Uzivatel umyslne zapaloval IPA v cisticce a ukazoval jak to rychle a bezpecne uhasit. Osobne mam ale vetsi obavu ze pri delsim pouziti cisticky v jeden den se muze udelat nasyceny horlavy vzduch a to se opravdu spatne hasi. V noci jsem zjistil ze se da v Praze koupit nejaky (koncentrat) cistic z USA a tak jsem to objednal. Pak jsem zjistil ze ve Slovinsku se vyrabi take neco zajimaveho - primo na PCB. Dokonce jsem nakonec videl i solidni cenu za postovne, ne nejakych 1200 Kc za poslani jako na uvodni strance. Takze nehorlave "saponaty" se daji i pro jednotlivce sehnat. Jinak ultrazvukova cisticka a chemie okolo toho je docela velky bussines, ve svete se toho dela docela dost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultrazvukova cisticka na pcb
PříspěvekNapsal: 14.01.2024, 19:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Ja jednu malou mam a na pcb jsem ji parkrat zkousel. Ma nerezovou vanu, ale originalne je to urcene spise na bryle, sperky atp. Pri cisteni osazenych pcb jsem pouzil vyhradne IPA. Asi nejlepsi postup se mi osvedcil: namocit, pockat, spustit proces cisteni, docistit stetcem a nakonec jeste jednou proces cisteni. Pak okapat, utrit a nechat uschnout.
Ze by mi melo neco chytnout jsem ani nepozoroval ani neresil - jsem nekurak :-)
Jo a pouzita IPA by, v pripade znovupouziti, asi chtela prefiltrovat, protoze v ni plaval nejaky ten 'bordylek'.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz