OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 18:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 14.08.2023, 22:30 
Offline
Kecka

Registrován: 08.04.2021, 02:11
Příspěvky: 67
Bydliště: ThePlice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times
Neměl by někdo jiný tip, jak opláchnout plošný spoj od pájky. Moje představa je ponořit do +/-260°C roztavené pájky a oklepnout. Na PCB není nepájivá maska a všechny součástky jsou dole, deska je mb z PMD. A celé to potřebuji realizovat v kuchyni v paneláku a co nejméně poškodit. Případně tip na fabriku, co by to uměla provést za $.

Ještě mne napadlo chemicky, ale co sežere SnPb a neuškodí Cu+laminátu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 13:10 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
slyšel jste již někdy něco o ultrazvukových čističkách?

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ultrazvukov%C3%A1+%C4%8Disti%C4%8Dka

Doporučuji s nastavitelnou frekvencí 20 nebo 40 kHz a nastavitelným výkonem. Pro elektroniku je dobrý kmitočet okolo 40 kHz. Pro čištění součástek motoru auta nebo motocyklu zsase je lepší 20 kHz. Při vyšším kmitočtu je vhodnější nižší výkon. Jaký výkon, to nutno vyzkoušet. potřebný výkon závisí na stupni znečištění a čistící kapalině.
kmitočty nad 40 kHz, třeba 80 kHz se používají na extra jemné výrobky, typicky šperkařství nebo čištění hybridních obvodů.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 14:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
epson píše:
slyšel jste již někdy něco o ultrazvukových čističkách?


Slyšel jste někdy o tom, co znamená slovo "pájka", potažmo co tedy znamená "očistit od pájky" ???


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 18:27 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Někde, kde dělají HAL.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 17.08.2023, 23:28 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
aceltd píše:
Neměl by někdo jiný tip, jak opláchnout plošný spoj od pájky. Moje představa je ponořit do +/-260°C roztavené pájky a oklepnout. Na PCB není nepájivá maska a všechny součástky jsou dole, deska je mb z PMD. A celé to potřebuji realizovat v kuchyni v paneláku a co nejméně poškodit. Případně tip na fabriku, co by to uměla provést za $.

Ještě mne napadlo chemicky, ale co sežere SnPb a neuškodí Cu+laminátu?
Má-li deska přežít s minimálním poškozením, tak se obávám, že asi není jiná šance než to postupně zahřívat páječkou a odsávat měděným knotem. Zahřát a oklepnout celou desku bych se odvážil jen s něčím hodně malým pod 10x10cm. A ne nutně ponořením do cínu, ale třeba i jen po zahřátí horkým vzduchem (horkovzdušnou pistoli tak na 500°C a vhodný nástavec). Nicméně i to je destruktivnější než postupné odsávání. Příp. zahřát a rychle utřít papírovým ubrouskem (teflonovou stěrkou), občas se zadaří, občas ne.

Nebo jak píše danhard. Ale kde, to netuším, známosti v podobném provozu nemám.

Jak vlastně vypadá deska k očištění? Foto? Co je cílem? Scan desky a následná výroba repliky?

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 07:18 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.07.2023, 22:22
Příspěvky: 83
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times
předpokládám, že autor měl na mysli očistit plošný spoj od ukápnuté pájky (cínu) a nikoliv odstranit kov = cín z desky. Jestliže má někde ukápnutou kapku cínu, například od rozprsknuté kapky na páječce, tak tyto kapičky nijak moc nedrží, často stačí do nich dloubnout pinzetou a odpadnout. Někdy jsou bohužel tak maličké. takže si jich nevšimnete. Cín je často rozpuštěný v mikroskopických kapičkách v tavidle. K jejich odstranění je ideální ultrazvuková čistička.
Jestliže však tazatel mínil odstranit kov, tedy cín, z celé desky za účelem získat cín, musí to udělat chemicky v lázni, kde se rozpustí cín. Následně v jiné lázni pak rozpustí zase měď z desky. Z těch lázní se pak elekterolýzou získává zpět čistý kov. Jsou lidé, kteří se tímto zabývají a snaží se zpět získat velmi čisté kovy. Ty pak prodávají. V severní Itálii existuje firma, která pro tuto činnost vyrábí a prodává přetavovací pece (na přetavování velmi čistých kovů, nikoliv overflow pec). Spojení můžu dodat. Také jsem už o koupi takové pece uvažoval. Na Seychellách je registrována firma provozovaná australskými občany, kde se s těmito extra čistými kovy obchoduje.
Je tedy potřeba, aby tazatel uvedl, čeho přesně chce dosáhnout.

_________________
Nákupem čínského braku likviduješ český průmysl. Kdo kupuje čínský brak není Čech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 08:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
V bývalé práci jsme používali ofuk horkovzdušným vysokotlakým dusíkem. Zahřálo to dost rychle, oproti vzduchu to neoxidovalo cín a rozfouklo to cín do prachu, který se dal snadno setřít, zůstala jen čistá deska. I prokovy to profouklo. Ale nevím jestli to dnes ještě někde dělají.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 18.08.2023, 10:08 
Offline
Kecka

Registrován: 08.04.2021, 02:11
Příspěvky: 67
Bydliště: ThePlice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times
Jde o mainboard z PMD85-3 po sundani vsech soucastek. Na desce zustaly holubince v mistech modulatoru a na velkych plochach, zkraty atd. Chci ji repasovat a znovuosadit. Puvodne byl pocitac nefunkcni a po zasahu kutila. Takze idealne dosahnout stavu z vyroby, nasledovany kontrolou spoju a dale osazeni... Nejvic by se mi libila chemicka varianta, ziskal bych tim nejlepsi mozny stav. Jenze nejsem v chemii profik, takze ani nevim, zda je mozne se Sb60Pb40 provest to co s medi, kdyz leptam (zahlubuji). Dalsi veci je, ze roztok by musel byt absolutne netecny k medi, ponevadz misty je cin par um a jinde i 5mm silny. Kamarad mi ted zkousi moznosti v jedne mistni fabrice co osazuje/paji, ale s velkou pravdepodobnosti to neprojde kvuli kontaminaci lazne olovem...

-----
Kdp vymuskel klabesmivi na dmaylafinu bu xasloyzil pwsti


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 19.08.2023, 23:40 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tak jako nevím, z čeho je ta deska úplně dělaná, ale hádám, že z toho potřebuješ dostat veškeré kovy. A kovy, jak všichni víme, rády oxidují. Takže bych ji klidně namočil na nějaký čas to nějakého toho oxidačního roztoku a pak "něžně" oklepal.
btw: co to máš zase za kód v podpisu - to vidim v mym mozku jako "Kdo vymyslel klávesnici /na dmaylafinu/ by zasloužil pěstí". Tím "dmaylafinem" myslíš USBčko, nebo co? :-) Nebo to je "Kdo vymyslel klábosení na FaceBooku by zasloužil pěstí"?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 03:32 
Offline
Kecka

Registrován: 08.04.2021, 02:11
Příspěvky: 67
Bydliště: ThePlice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times
Deska je laminát (cora84). Veškeré kovy ne, jen pájku. Měď aby zůstala. Neboli něco co rozpustí Cín-Olovo 60:40 kterým se běžně pájelo v Tesle Bratislava. Vůči měďi aby byl nereaktivní. Chtělo by to chemika.
Ale mám další tip: Horkovzdušná trouba (konvektor) by měla umět udělat 260°C. SnPb60/40 taje při 241°C. A oklepnout. Jenže: Co udělají olověné výpary s jídly, které se v ní potom budou připravovat? A jak celou operaci zrealizovat, než cín opět ztuhne. Investovat 3k za troubu na jedno použití s nejistým výsledkem...
Stále ještě nad tím vařím šedé buňky mozkové ;)

---
Kdo vymyslel klávesnici na šmatlafonu by zasloužil pěstí - zkoušel jsem napsat post na androjdu, nikdy více. (to není podpis, ale jen "PPS:", podpis považuji za *, nepotřebuji se chlubit co všechno mám...)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 14:16 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A co horkovzdušná pistole a špachtlička? Asi by to chtělo nejdřív ozkoušet na něčem méně cenném, ale mohlo by to jít, ne?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 14:36 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2023, 18:37
Příspěvky: 93
Bydliště: Pražák z Prahe, žádná náplava :)
Has thanked: 19 times
Been thanked: 25 times
V malém jsem to zrova dělal horkovzduchem a uchošťourem, čili vatičkou, ale i papírové kapesníčky, nebo toaleťák by fungovaly stejně dobře.
Teda, vyčistí to povrch, ale nikoli dírky ... ale tam by zase mohl pomoci větší proud vzduchu, taková odsávačka naruby :)
Nepřehánět to s délkou ani s teplotou, jinak začne odcházet deska. Pozor, on ten cím může roztát, aniž by to bylo příliš vidět, takže zkusit stírat raději několikrát dřív než jednou pozdě.

_________________
Spousta věcí chodí líp, když se zapne ...
http://micro-corner.gilhad.cz/, http://8bit.gilhad.cz/ a mnohé další


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 20.08.2023, 15:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Gilhad píše:
...ale tam by zase mohl pomoci větší proud vzduchu, taková odsávačka naruby :)...
Možná z jedné strany lehce ohřívat horkovzduchem a z druhé strany odsávat dírky odsávačkou.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 21.08.2023, 01:50 
Offline
Kecka

Registrován: 08.04.2021, 02:11
Příspěvky: 67
Bydliště: ThePlice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times
Uchošťour mne přivedl na nápad to celé setřít smotkem vaty. Co udělá vata na 260? Provedu laboratorní pokus.

Horkovzdušnou pistolí na okna se dá sundat TQFP144 s křidělky, ale deska trpí. Používal jsem to, když jsem měnil koncové moduly GSM900. Ale to byly Motoroly... Díry půjdou vycucávačkou, s těmi není problém... S kovy do 1200°C mám bohatě zkušenosti, nejvíc mne naštvala inteligence indukček do kuchyně. Roztátý kov se chová na 1M způsobů a chce to praxi...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oplach PCB od cínu
PříspěvekNapsal: 21.08.2023, 07:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Co místo vaty raději (vlhká) čistící houba pro páječku? Ta je dobře odolná teplotě.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz