OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 24.04.2024, 19:48

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 15:14 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Velice zdravím všechny členy Amiga komunity. Jsem tu nový tak snad trošku informací o mne. Začínal jsem roce 1988 na ZX Spectru+ (ale mne to příjde jako v minulém životě) kde jsem aktivně programoval v assembleru, pak následovala Amiga 500 plus a následně Amiga 1200 to bylo asi v roce 1997. Bohužel vlivem okolností okolo Amigy které nám jsou všem známé jsem přešel na PC nicméně Amiga je srdcová záležitost tak jsem si jí nechal a je stále zapojena na stole (i když většinu času byla zakryta hadříkem). Základy z 3D (nyní Maya 3D) s kterým se úspěšně živým jsem získal díky Amize v Realu a pak v LW. Je to asi 14 dní co jsem brousil na netu a proklikal jsem se až na Amiga stránky a fóra a byl jsem opravdu velice překvapený jak spousta lidí (i pár firem) v dnešní uspěchané době věnuje tomuto magic stroji. Skoro mi příjde že ten duch Amigy ze zlatých let Amig je stále stejně silný. Po projití těchto stránek mne jak se říká "opět chytly amigácký saze " a rozhodl jsem se Amigu znova uvést do "aktivní služby" byť už na jakési veteránské úrovni. První co jsem se rozhodl udělat ji komplet rozebrat a vyčistit. Umělé díly šli do vany a jemný písek na nádobí odstranil zašlou špínu. Desku jsem ofoukal stlačeným vzduchem na elektroniku koupeným v Alze ( on to teda není stlačený vzduch ale plyn na bázi uhlovodíku nejspíš nějaký butan). Nyní problém s FDD :(( Bohužel po zapnutí jsem zjistil že mi přestala fungovat disketová mechanika. Workbench ji hlásí jakoko DF0:????. Mechanika nereaguje je vyloženě mrtvá ani Led umístěná ve floppy neblikne. Led na krytu amigy svítí stále. Jelikož mám Amigu od Escomu tak je tam dodělaný od výrobce ten "bazmek" na upravu signálu z FDD do Amigy. Po připojení FDD na přímo do desky amigy, mechanika jeví známky komunikace s deskou nicméně ve výsledku je opět označena jako DF0:????. Na aukru jsem zakoupil použitou ale (snad) funkční mechaniku Panasonic JU256A316P. Po připojení naprosto stejný výsledek, jako s mojí původní Panasonic JU257A605. S "dodělávkou" ani ťuk, na přímo do desky FDD žije ale stále nefunkční FD0:???? Amigu mám revizi 2B. Mně osobně napadají řešení dvě a to zkusit koupit na Ebay přímo mechaniku od Chicony která byla v původních Amigách. Pak by mne zajímalo jestli rozmístění signalů na FDD Amigy 500 jsou stejné jako u Amigy 1200. Připojil bych ji na přímo bez té berličky od Escomu. Další řešení je koupit externí mechaniku otázkou je zda neodešla nějaká součástka na desce pak by asi ani ta nefungovala. Po projití netu mne napadá že by snad mohl odejít jeden CIA obvod. Ten se dá neštěstí koupit a kamarád by mi jej vyměnil. Jinak Amiga funguje tak jak má včetně zvukového výstupu klávesnice, myši. Seriový a paralelní port jsem nezkoušel nemám jak. Prosím o radu co se mohlo stát případně nějaké řešení. Rád bych mojí "amču" uvedl do funkčního stavu a po cca 17 letech se jí opět začal trochu věnovat (nějáké programování ,experimentování, testy prográmků a zahrát si staré dobré hry). V plánu mám koupit PCMCI CF kartu (EasyADF PCMCIA Compact Flash Transfer Kit ) dále pak nějakou turbošku nejspíš ACA-1221 nebo nějakou 30 tkovou kartu. Taky se mi moc líbí použití CF karty místo HDD. Pak bych odpojil svůj starý Caviar HDD a mohl bych vrátit i ten stínící plech. Další vylepšování by se vidělo potom. Snad nějaký scandubler, LCD ..... V každém případě bych chtěl zachovat vzhled A1200 bez různého vyřezávání a vrtaní originál kastle. Taky mne docela zaujal článek o bělení plastů i kdyz moje A1200 není až taková žloutenka jako je kolikrát vidět na fotkách na netu. Spíš jen zašedlá.
Je zde několik moooc šikovných hardwérářů a tak prosím o jakoukoliv radu či pomoc jak řešit problém FDD moc díky.

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 16:38 
Offline
Prvnička

Registrován: 15.10.2015, 21:02
Příspěvky: 23
Bydliště: Plzeň, Nepomuk, Holešov, Mariánské Lázně
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Čistě ze zvědavosti.
Co překontrolovat kabeláž k mechanice?
Totiž pokud je tam to DF0:??????? Tak to znamená, že mechaniku systém nějakou vidí, ale data netečou. Potažmo je to nečitelné.
Zkus třeba naformátovat disketu. To dělá mechanika autonomně.

Už si nepamatuju zcela přesně jak se řešil ten Escomácký problém.
Ale příznaky se mi zdají povědomé.

_________________
Fotograf Plzeň a Nepomuk | Fotoreportáže a recenze | Prostě jsme jedna parta

Dum spiro spero!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 17:45 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Takže v tom bazmeku se nachází 1 obvod 74LS03N a pár rezistorů, kondík a dioda. Zkusím to překreslit do schematu. Jinak jsem provedl test formátování výsledky jsou:
jak při připojení tak i bez bazmeku od Escomu je výsledek:
původní FDD : formátování se rozjede a po zápisu adresářů se objeví hláška že není disketa v mechanice
nová FDD: nejde zapsat cylinder 0 a jde jen zrušit formátování navíc se objeví nejenom DF0:???? ale i DF1:?????

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 18:28 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10135
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Novou mechaniku máš špatně naswitchovanou.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 19:06 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Bohužel ale žádný switch ani možnost jumperovaní na ní není.

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 19:29 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10135
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Musí tam být DS0 DS1 atd. Obvykle bývají přímo na desce zespodu na straně s konektorem - jumperem to obvykle 3,5" mechaniky řešené nemají. Možná budeš muset sundat spodní plech, jestli ho má.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 19:51 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
No nějak nic nemůžu najít :( zítra dám foto

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 21:54 
Offline
Kecka

Registrován: 11.07.2013, 14:40
Příspěvky: 40
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Jestli máš A1200 desku od ESCOMu, tak na zadní straně desky u konektoru FDD bude ještě drátová propojka součást fixu na toho panasonica. Po aplikování této úpravy: http://www.softpres.org/article:hard:fi ... _connector
ti už bude chodit jakákoliv FDD upravená na Amigu (tedy nejspíš i ta, co jsi koupil na aukro, pokud byla upravená korektně). Ten Bazmek už samozřejmě pak nepoužívat, ale napojit napřímo na FDD konektor.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 23:14 
Offline
Kecálek

Registrován: 12.05.2013, 20:01
Příspěvky: 157
Has thanked: 332 times
Been thanked: 21 times
Disketovky pre A500 a pre A1200 su rovnake, s rovnakym zapojenim. Ja by som to tipoval na fdd kabel, ked dioda na kastli svieti stale, mas ho prehodeny hore nohami. Nie kazdy mal zamok.. ta disketovka co si kupil (ak je funkcna) sa pripaja bez bazmeka od escomu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 19.10.2015, 09:04 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
voodoo píše:
Disketovky pre A500 a pre A1200 su rovnake, s rovnakym zapojenim. Ja by som to tipoval na fdd kabel, ked dioda na kastli svieti stale, mas ho prehodeny hore nohami. Nie kazdy mal zamok.. ta disketovka co si kupil (ak je funkcna) sa pripaja bez bazmeka od escomu.

No s tím kabelem nevím. Pokaždé jsem dbal na to aby vývod 1 na konektoru kabelu označený šipčičkou byl nasazený na pin 1 ať to bylo na "bazmeku" či přímo do desky. Ten konektor je dobrá zpráva dík. Z té "nové" mechaniky mám takový pocit že pokud byla připojena k Amize tak byla v externím boxu. Už když mi přišla tak měla divný ten plastový čudlík na vysunování disket a hlavně měla ty plastové dvířka přes štěrbinu. Dále nemá vůbec žádnou možnost přepnutí na df0 či df1. Jak jsem zde popisoval ty testy tak se mi potvrzuje co psal grovík že Amiga sice vidí mechaniku ale z nějakého důvodu nemá informace o vložené disketě. Potvrzuje to že po zadání formátování toto formátování proběhne ale následně Amiga zahlásí že není disketa v mechanice. Jinak ochrana proti zápisu na disketu funguje. Zkusím projít ten kabel.

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 19.10.2015, 09:56 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
To spíš bude upravenej samsung... Těch se prodávaj mraky.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 28.10.2015, 16:26 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Takže kluci, neodolal jsem a koupil si originál použitou FDD Chinon FB 354D puvodně z A500. Byla za docela pěknou cenu. Po připojení do mojí A1200 funguje jak má. Takže dobrá zpráva že "Amča" je v pořádku. Původně jsem jí zamýšlel zastavět do A1200 case ale bohužel je vysoká :( Takže z ní zkusím udělat alespoň externí. Samozřejmě že funguje bez té "berličky" od Escomu. Když to tedy nějak shrnu tak moje původní mechanika odešla do křemíkového nebe, mechanika z aukra je nepoužitelná ač byla deklarovaná jako mechanika pro A1200. Kluci měl bych jednu prosbu pokud někdo máte doma nějakou klidně i starší používanou ale funkční fdd mechaniku pro A1200 a jste ochotni ji prodat za rozumnou cenu tak se mi ozvěte. Určitě se domluvíme.

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 28.10.2015, 20:22 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10135
Bydliště: Praha
Has thanked: 1961 times
Been thanked: 1523 times
Mraf má doma hodně mechanik - nějaké i upravené, resp. upraví i nějakou z těch, co nemá. Ale je mi trochu záhadou, že se ti nevejde floppy z A500 do A1200. Ty mechaniky jsou rozměrově stejné.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 28.10.2015, 20:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 30.01.2014, 12:46
Příspěvky: 2758
Bydliště: Trutnovsko
Has thanked: 137 times
Been thanked: 270 times
AmiFish píše:
Takže kluci, neodolal jsem a koupil si originál použitou FDD Chinon FB 354D puvodně z A500. Byla za docela pěknou cenu. Po připojení do mojí A1200 funguje jak má. Takže dobrá zpráva že "Amča" je v pořádku. Původně jsem jí zamýšlel zastavět do A1200 case ale bohužel je vysoká :( Takže z ní zkusím udělat alespoň externí. Samozřejmě že funguje bez té "berličky" od Escomu. Když to tedy nějak shrnu tak moje původní mechanika odešla do křemíkového nebe, mechanika z aukra je nepoužitelná ač byla deklarovaná jako mechanika pro A1200. Kluci měl bych jednu prosbu pokud někdo máte doma nějakou klidně i starší používanou ale funkční fdd mechaniku pro A1200 a jste ochotni ji prodat za rozumnou cenu tak se mi ozvěte. Určitě se domluvíme.


Pošli fotku, to je nějaké divné, všechny mechaniky jsou stejné, pokud to není nějaký exot.

_________________
ZX 81, Zx Spectrum & microdrive, Sinclair QL 2xFDD 3,5´(SD-QL, QubIDE, SGC), ZX Spectrum +2, Didaktik M, Commodore C64 I , Commodore C64 II Ultimate cart, Commodore C128, Commodore Amiga 500, Amiga 600HD, Atari 800XL SDrive, Atari 520ST & HXC usb floppy emulator. --- XBOX 360, Playstation 2, XBox ONE, Oric atmos, Enterprise 128, a několik PC a notebooku.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Návrat k Amize nefunkční FDD
PříspěvekNapsal: 28.10.2015, 20:48 
Offline
Kecka

Registrován: 18.10.2015, 14:54
Příspěvky: 26
Bydliště: Most
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
misticjoe píše:
Mraf má doma hodně mechanik - nějaké i upravené, resp. upraví i nějakou z těch, co nemá. Ale je mi trochu záhadou, že se ti nevejde floppy z A500 do A1200. Ty mechaniky jsou rozměrově stejné.

No já jsem si to myslel taky ale original FDD Panasonic JU257A605 z A1200 má na výšku 25 mm a ta Chinon je vysoká 32 mm. Má na sobě takový rámeček který chrání ten setrvačník na motorku unašeče který točí z disketou.

_________________
Amiga 1200 + Blizzard IV30/50 + 32 MB Fast + CF2IDE + Indivision AGA Mk2 + PCMCIA2CF


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz